Archive for: Organizata Botërore e Shëndetësisë

Këto janë super-bakteret që kanë vënë në alarm mjekësinë!

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar një listë me bakteret rezistente ndaj antibiotikëve, që janë ndër më të rrezikshmit për shëndetin...

 

Alarmi nga ndotja, në Shqipëri vdesin 171 persona për çdo 100 mijë banorë (Video)

Shqipëria renditet ndër 5 vendet me ndotjen më të lartë të ajrit në botë, me 171 vdekje për çdo 100 mijë banorë. Në një video të publikuar nga Forumi Kombëtar i Ekonomisë, Shqipëria është e renditur e 5-ta nga 10 vendet...

 

Zbulohet gripi i shpendëve në fermën e gjelave të detit në Britani: nuk përjashtohet infektimi i njerëzve

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Rreth 5.000 gjela deti do të ngordhin nga gripi i shpendëve në një fermë në Lincolnshire. Virusi H5N8 ka arritur në 14 vende europiane, prandaj Qeveria britanike ka dhënë urdhër...

 

OBSH nën hetim, përhapi panik se proshuta dhe kafja shkaktojnë kancer

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Një agjenci për hulumtimin e kancerit tek Organizata Botërore e Shëndetësisë është hedhur në gjyq për përhapje paniku në publik për çështje shëndetësore...

 

10 Tetori, Dita Botërore e Shëndetit Mendor

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka përcaktuar 10 tetorin e çdo viti si Ditën Botërore të Shëndetit Mendor, si një mundësi për të rritur ndërgjegjësimin për çështjet e shëndetit mendor dhe përpjekjet e mobilizuara në...

 

Ushqimet që shkaktojnë kancer dhe që duhet t’i hiqni nga dieta juaj ushqimore

Përshtati në shqip për “shedneti.com.al”: D.Bardhi Kanceri konsiderohet si sëmundja e shekullit për shkak të numrit shumë të lartë të pacientëve që po diagnostikohen me këtë sëmundje. Pavarësisht se nuk është gjendur shkaktari...

 

Trondit OBSH: 92% e njerëzve në të gjithë botën thithin ajër të ndotur

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka 9 në 10 njerëz në planet thithin ajër të ndotur, bën me dije Organizata Botërore e Shëndetësisë. 92% e popullsisë jetojnë në vende ku ajri i ndotur i kalon limitet...

 

Qëndrimi në trafik është vërtet i keq: shoferët thithin rreth 40% të ndotësve më vdekjeprurës “kur i kap drita e kuqe e semaforit”

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Një studim i ri ka treguar se bllokimi në trafik rrit presionin e lartë të gjakut dhe është më i keq për shëndetin nga seç e kishit menduar më parë. Shkencëtarët paralajmërojnë...

 

28 Korrik, Dita Botërore e Hepatitit: Njih Hepatitin – Vepro Tani!

Në Ditën Botërore të Hepatitit 2016, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bën thirrje politikëbërësve, stafit shëndetësor dhe publikut “Të njohin hepatitin, të veprojnë tani!” OBSH-ja bën thirrje që të...

 

Si të mbroheni nga kanceri, sipas ekspertëve

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Ekspertët e kancerit tek Organizata Botërore e Shëndetësisë kanë publikuar një kod prej 12 pikash që synon parandalimin e kancerit. Dr. Joachim Schuez, i cili ka...