Archive for: QSUT

Kujdesi nga helmimet ushqimore, shkaktarët dhe pasojat

Nga dr. Gent Stroni, Mjek Infektolog në Shërbimin Infektiv, në QSUT Stina e verës dhe temperaturat e larta që e shoqërojnë atë shtojnë rastet e helmimeve ushqimore. Pasojat janë dehidrim deri në toksikacione të shkallës së rëndë,...

 

3-vjeçari me leucemi, në mëshirë të qindarkave ndihmë nga kushdo

Denisa Canameti, shendeti.com.al “Mjaftojnë edhe pak lekë. Nuk duam shuma të mëdha. Çdo qindarkë bën punë për shpëtimin e djalit tim”. Kështu shprehet nëna e 3-vjeçarit të diagnostikuar me kancer, e cila është në...

 

10-vjeçari me tumor, pa mjekim, rrezikon jetën

Denisa Canameti Mungesa e medikamenteve në QSUT është kthyer në makth jo vetëm për pacientët, por edhe për mjekët që i kurojnë ata. Këta të fundit, pa dashur të identifikohen, shprehin keqardhje, pasi nuk u përgjigjen dot të...

 

Radhë të gjata tek Qendra e Konsultave në QSUT, makth për pacientët

Çdo ditë e njëjta situatë skandaloze, radhë pa fund të pacientëve nga e gjithë Shqipëria që përplasen tek Qendra e Re e Konsultave në QSUT. Me shqetësime të ndryshme shëndetësore, pacientë të grupmoshave të ndryshme detyrohen...

 

Rast i tmerrshëm në QSUT/ I mituri infektohet me HIV/AIDS tek Pediatria

Një i mitur është infektuar me HIV/AIDS brenda ambienteve të spitalit infektiv të fëmijëve në QSUT. Nëna e vogëlushit ka treguar për emisionin investigativ “Stop” se djali i saj, tani 7 vjeç, është infektuar me virusin HIV/AIDS...

 

Skandali “Artigiano”/ Mjekët e QSUT falsifikojnë analizat e pacientëve

“E gjithë Shëndetësia ndodhet në një skandal të madh, kanë manipuluar analizat për të vetmin fakt që të mbanin Artigiano-n të hapur. Thjesht që Artigiano të vazhdojë të gënjejë, ashtu siç bëri edhe në deklaratë për...

 

QSUT, çelet spitali i parë ditor për të sëmurët me kancer

Pacientët që vuajnë nga sëmundje tumorale, dhe kanë nevojë për kimioterapi, do të mund ta bëjnë atë në spitalin e ri ditor, pa trokitur në shumë dyer, nga një mjedis në tjetrin, brenda Onkologjisë. Ky spital do të ofrojë...