Archive for: semundje

Mënyra natyrale për të rritur sistemin imunitar dhe për të detoksifikuar trupin

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Sistemi imunitar dëmtohet kur trupi është i mbushur me toksina mjedisore, kur konsumoni shumë sheqer, kur merrni medikamente të caktuara, kur pini shumë kafeinë etj. Sistem i dobët...

 

Mark Zuckerberg dhuron 3 miliardë dollarë “për të kuruar të gjitha sëmundjet”

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Mark Zuckerberg dhe bashkëshortja e tij Priscilla Chan njoftuan sot se fondacioni i tyre do të dhurojë 3 miliardë dollarë për të zhvilluar një plan për “kurimin...

 

Faktet që çdo i rritur duhet t’i dijë në lidhje me grupin e gjakut

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: D.Bardhi Çdo grup gjaku ka karakteristikat e tij të cilat mund të ndikojnë në rënie peshe, sëmundje të caktuara, madje edhe në karakterin e një njeriu. Duke ditur karakteristikat e grupit...

 

3 përfitime të pabesueshme të lëngut të thartë të qershive

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Njihuni me një nga kurat më të mira natyrale: lëngu i thartë i qershive, i pasur me antioksidues të lëngshëm që lehtësojnë dhimbjet, luftojnë pagjumësinë, parandalojnë...

 

Shenjat që tregojnë se duhet nuk duhet të pini alkool

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: D.Bardhi Alkoolizmi përveç se një ves shumë i keq tashmë mund të konsiderohet edhe si sëmundje. 16.3 milionë njerëz në Amerikë mbi moshën 18 vjeç janë të prekur nga kjo sëmundje. ...

 

6 sëmundjet që mund të parashikojnë duart

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Nga gjatësia e gishtave deri tek forca e shtrëngimit, duart tona mund të zbulojnë faktorët e rrezikut për një sërë gjendjesh shëndetësore. Gjatësia e gishtave...

 

Ja cilat ushqime nxisin në formimin e inflamacionit në trup dhe sëmundjeve të ndryshme, dhe cilat e parandalojnë

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al : D.Bardhi Në postimin e mëparshëm (lexo këtu) ne parashtruam simptomat që shkakton inflamacioni në trup dhe komplikacionet e mëtejshme të tij. Nëse inflamacioni nuk kurohet ai mund të...

 

Ankthi kronik është sëmundje dhe duhet të kurohet, mos i mënjanoni simptomat

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al : D.Bardhi Ankthi kronik mund të konsiderohet si sëmundje e vërtetë dhe simptomat e tij përfshijnë nervozizëm të vazhdueshëm, shqetësim, tension, dhimbje koke etj. Ankthi kronik duhet të...

 

A e keni këtë pikë në irisin e syrit? Ja çfarë tregon ajo (dhe shenjat e tjera në iris)

Përshtati në shqip për : D.Bardhi Iridologjia ka qënë përdorur që shekuj më parë si një mënyrë për të vlerësuar shëndetin fizik, mendor dhe emocional të një personi. Ngjyrat, modelet  dhe faktorët e tjerë që i bëjnë sytë...

 

Rreziku i sëmundjeve sipas grupeve të gjakut

Përgatiti për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka E dini grupin e gjakut? Nëse jeni A, B, AB ose O. Nëse nuk e dini, duhet ta mësoni patjetër, sepse bashkë me të mësoni edhe nga cilat sëmundje rrezikoheni më shumë. Studime...