Archive for: sëmundjet e zemrës

55% e pacientëve me diabet vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare

Manjola Liko, kardiologe pranë Polklinikës së Specialiteteve / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+ Diabeti dhe sëmundjet kardiake janë të lidhura ngushtë me njëra tjetrën. Vetë diabeti është faktor rreziku për sëmundjet...

 

Problemi i zakonshëm shëndetësor që shumë meshkuj e injorojnë – derisa të pësojnë atak në zemër

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Sëmundja koronare e zemrës është shkaktari kryesor i vdekjeve tek meshkujt, ku gati 20% e burrave të moshës 60-79 vjeç preken nga ajo, sipas Shoqatës...

 

Magjia e lëngut të shegës për arteriet e bllokuara dhe trajtimin e sëmundjeve të tjera

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Sipas një studimi të publikuar në Revistën Amerikane e të Ushqyerit Klinik, u konstatua se lëngu i shegës ka veti të fuqishme anti-aterogjenike. Kjo do të thotë se konsumimi...

 

Sëmundjet e zemrës, simptomat të cilat na drejtojnë tek mjeku

Sëmundjet kardiovaskulare me kalimin e viteve kanë pësuar rritje të ndjeshme. Janë të shumta rastet në të cilat sëmundjet e zemrës shkaktojnë vdekje të parakohshme ose invalidizim të njeriut. D.Sh.M. Daniela Teferiçi, mjeke kardiologe...

 

Merrni vitaminë D për 3 muaj dhe ja sëmundjet që do të parandaloni

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Të dhenat statistikore tregojnë se rreth 75% e të rriturve amerikanë dhe 70% e fëmijëve nuk marrin vitaminë D në masë të konsiderueshme. Problemi qëndron në faktin se kjo...

 

Shenjat paralajmëruese dhe faktorët e rrezikut të sulmit në zemër

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Infarkti ishemik është lloji më i përhapur i sulmeve të zemrës. Ky lloj infarkti ndodh si shkak i forcimit dhe ngushtimit të arterieve, të cilat çojnë në mpiksje dhe bllokim...

 

Keni familjarë me sëmundje zemre? Ja ushqimet që duhet të keni parasysh për të parandaluar atakun kardiak

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Sëmundjet e zemrës mendohet të jenë sëmundje të trashëgueshme dhe mbajnë vendin e parë si sëmundjet më vdekjeprurëse në botë. Sëmundjet e zemrës mund të shkaktojnë atak...

 

Për të jetuar më gjatë, konsumoni këto yndyra

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Për vite me radhë, konsumatorëve u është thënë që të shmangin yndyrat me çdo kusht nëse duan të jenë të shëndetshëm. Në fakt është krejt e kundërta. Një...

 

Dieta mesdhetare ul rrezikun për t’u prekur nga kanceri, diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Konsumimi i ushqimeve të pasura me yndyrë mund të ulë rrezikun për t’u prekur nga kanceri, diabeti dhe sëmundjet e zemrës, sa kohë që është pjesë e dietës...

 

Ja cilat sëmundje shëron brokoli

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: Blertina Koka Brokoli futet në listën e super ushqimeve, i cili është jo vetëm i shijshëm, por edhe i shëndetshëm. Ai parandalon dhe ul rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme,...