Archive for: tension i lartë i gjakut

Vuani nga tensioni i lartë i gjakut? Ja nga cila sëmundje rrezikoheni

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Tensioni i lartë i gjakut, sidomos në moshë të mesme, rrit rrezikun për zhvillim të dementias në moshë më të vjetër, paralajmërojnë shkencëtarët nga Shoqata...

 

Si të ulni kolesterolin dhe trajtoni tensionin e lartë të gjakut

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Kolesteroli dhe tensioni i lartë i gjakut janë problemet  kryesore që  shumë njerëz të ditës së sotme u  duhet të përballen. Më poshtë jepet një mënyrë...

 

Lëngu që ul në mënyrë natyrale tensionin e gjakut

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Harrojeni shprehjen e vjetër që një mollë në ditë mban doktorin larg. Një tjetër super ushqim është çelësi i vërtetë për të qenë të shëndetshëm. Bëhet...

 

Pse nuk duhet të hamë asnjëherë pas orës 7 të darkës

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Ngrënia natën vonë po vë miliona njerëz në rrezik për t’u prekur nga ataku në zemër dhe goditjet në tru, paralajmërojnë ekspertët. Ekspertët e zemrës rekomandojnë...

 

6 sëmundjet që mund të parashikojnë duart

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Nga gjatësia e gishtave deri tek forca e shtrëngimit, duart tona mund të zbulojnë faktorët e rrezikut për një sërë gjendjesh shëndetësore. Gjatësia e gishtave...

 

Recetë popullore për uljen e tensionit të gjakut

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Vuani nga tensioni i lartë i gjakut? Konsumoni këtë lëng me panxhar dhe ananas për të ulur menjëherë tensionin e gjakut. Panxhari është i pasur me nitrate ushqimore...

 

Keni tension të lartë të gjakut? Dëgjoni muzikë klasike

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Muzika e Moxart dhe Straus ul në mënyrë të konsiderueshme tensionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës, thonë shkencëtarët. Gjatë analizimit të efekteve të muzikës...

 

Mungesa e kaliumit, shenjat që shfaq organizmi

Përgatiti për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka

 

Ushqimet që duhet të shmangni nëse vuani nga tensioni i lartë

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Nëse keni tension të lartë të gjakut, rekomandohet që të përfshini sa më pak kripë dhe yndyrë tek dieta juaj ushqimore. Më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet...