Archive for: uje

Shtoni vitaminë B3 në ujë për të mbrojtur shikimin dhe parandaluar glaukomën

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Shtimi i vitaminës B3 në ujë ju mbron kundër glaukomës, ka zbuluar një studim i ri. Gjatë një eksperimenti të kryer tek minjtë, shkencëtarët...

 

Si të pastroni mëlçinë në vetëm dy ditë me ujë dhe rrush të thatë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Mëlçia është një ndër organet më të rëndësishme të trupit, pasi kryen shumë funksione jetike. Mes tyre është bashkimi i proteinave dhe pastrimi i gjakut nga...

 

Ja pse ju shëndosh klori i gjendur në ujë

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Klori është një nga elementët më të gjendura në ujë. Sipas një studimi të fundit nga Universiteti i Miçiganit thuhet se pirja e ujit me klor mund të heqë jodin nga gjendra...

 

Ja përse nuk duhet të pini ujë menjëherë para apo pas vaktit

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Uji është burimi i jetës, por duhet të dini edhe kur ta konsumoni. Pirja e ujit para, gjatë dhe menjëherë pas vaktit nuk është e këshillueshme. Kjo për shkakun se uji në këto...

 

Ja pse duhet ta filloni mëngjesin duke pirë ujë

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Uji është burim i jetës. Ai luan një rol shumë të rëndësishëm në funksionimin e duhur të trupit, ju hidraton dhe ju gjallëron. Sipas studimeve të fundit këshillohet që...

 

Pse Hillary Clinton (dhe ju) duhet të pini ujë rregullisht?

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Gjendja shëndetësore e kandidates demokrate për Presidente të Amerikës, Hillary Clinton, nuk ka qenë e mirë këto kohët e fundit. Gjatë ceremonisë përkujtimore...

 

42-vjeçarja pretendon se ka gjetur eliksirin e rinisë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Nëna e dy fëmijëve, Sarah Smith, pretendon se ka gjetur eliksirin e rinisë. Ajo vuante më parë nga dhimbjet e kokës dhe ndihej gjatë gjithë kohës e lodhur, prandaj...

 

Mijëra pacientë me sëmundje të veshkave mund të shpëtohen…me vetëm një gotë ujë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka 13 mijë pacientë vdesin çdo ditë nga sëmundjet e veshkave të shkaktuara nga dehidratimi. Të gjitha këto vdekje mund të shmangen me një kujdes më të veçantë...

 

6 shenjat që tregojnë se jeni të dehidratuar

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Nëse po përjetoni njërën nga këto shenja, është koha t’i kushtoni më shumë rëndësi vetes. Je në humor të keq – Kur je i dehidratuar, ndihesh i lodhur, i...

 

Ja pse duhet ta nisni mëngjesin me një gotë ujë esëll

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: D.Bardhi Shumica e njerëzve e fillojnë mëngjesin me ushqime, kafe apo çaj. Nëse e nisni mëngjesin me një gotë ujë esëll dhe më pas me konsumimin e mëngjesit apo kafes, ju do të keni...