Archive for: ushqime

Ushqimet që na duhen në një dimër si ky

Blertina Koka / Shendeti.com.al Atmosfera festive e fundvitit, bora e bardhë, bashkimi i familjes përreth pajisjeve ngrohëse, batanijet e ngrohta – dimri sjell momente shumë të gëzueshme. Por, nga ana tjetër, mbrojtja e shëndetit nga...

 

Ja mënyra më e mirë për të pastruar frutat dhe perimet nga pesticidet dhe kimikatet

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Një dietë e pasur me fruta dhe perime shumëngjyrëshe luan një rol kyç për shëndetin. Por duhet të dini që frutat dhe perimet përmbajnë pesticide të ndryshme, të cilat janë...

 

Ja çfarë duhet të hani këtë dimër, për të luftuar virozat e stinës

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Jemi në sezonin kur të gjithë, në punë, shkollë, shtëpi, duken të sëmurë. Por, nëse doni të shmangni viruset e dimrit ndërkohë që netët ftohen, duhet të...

 

4 kombinime ideale të ushqimeve për anemikët

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Hekuri është lënda ushqyese që duhet të konsumohet më shumë nga personat që vuajnë nga anemia. Ai ndihmon trupin të prodhojë qeliza të kuqe të gjakut dhe rrit...

 

8 ushqimet që kurojnë mëlçinë

Blerina Bombaj, dietologe Mëlçia luan rol kyç në funksionin fiziologjik të trupit. Ajo na shpëton nga helmet e përditshme dhe ndihmon tretjen e ushqimit. Është laboratori kryesor i përpunimit të lëndës së parë. Një mëlçi funksionale...

 

4 ushqimet që nuk duhet t’i ngrohni asnjëherë në mikrovalë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Fize Smailaj Qumështi i gjirit – Një arsye e fortë pse këshillohet që fëmijët të ushqehen me qumësht gjiri është që ata të kenë mundësi të marrin agjentët antibakterial...

 

5 shenjat që tregojnë mungesë të kaliumit në trup

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Me siguri e dini që banania është e pasur me kalium, por nuk arrini të kuptoni rolin jetësor që ky mineral luan në trup. Kaliumi ndihmon në forcimin e muskujve, kontrollin...

 

Ushqimet që e përkeqësojnë inflamacionin

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Kur bëhet fjalë për të qenë i shëndetshëm dhe pa dhimbje, inflamacioni kronik është padyshim armiku numër një. Ai ndikon në përhapjen e disa sëmundjeve, si...

 

Ja çfarë i shkaktojnë trupit dhe trurit ushqimet e gatuara në mikrovalë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Mikrovala mund të jetë mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për ngrohjen e ushqimeve pas një dite të gjatë në punë, por ekspertët paralajmërojnë se këto ushqime...

 

Ushqimet që nuk duhet t’i mbani asnjëherë në frigorifer

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Sa më nxehtë të jetë, aq më e vështirë është të mbash ushqimet të freskëta. Frigoriferi është zgjidhja e duhur në këtë rast, për të shmangur prishjen...