Archive for: veze

Pse duhet të vendosni patjetër vezë në sallatë

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Vitamina E ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që ndihmojnë sistemin imunitar dhe qarkullues të gjakut të funksionojnë siç duhet – por, fatkeqësisht,...

 

Ja përse duhet të hani patjetër vezë nëse jeni shtatzënë

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Për vite të tëra veza ka qëndruar jashtë menusë për shumë njerëz, kjo për frikën e salmonelës apo për shkak se veza ngre nivelin e kolesterolit të keq në gjak. Autoriteti...

 

Sekreti për të mbajtur larg diabetin? Konsumoni katër vezë në javë, shumë djathë dhe kos

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj  Konsumimi i katër vezëve në javë mund të mbajë larg diabetin, thonë studimet e fundit. Konsumi i rregullt zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit...

 

Ja si të riparoni flokët e djegur dhe majat e dyfishta

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Në stinën e verës flokët dëmtohen shumë. Ato thahen, humbasin qëndrueshmërinë, digjen dhe formojnë maja të dyfishta. Faktorët kryesorë në ndikojnë në djegien dhe dëmtimin...

 

Si të kuptoni nëse një vezë është prishur?

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Për të parë nëse veza është e freskët ose jo, mund të bëni këto mini-eksperimente të thjeshta në shtëpi. Tundeni vezën afër veshit Kjo është një nga mënyrat...

 

Maskë për rënien e flokut, me vezë, banane dhe birrë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Ju bien flokët? Ja si të parandaloni rënien e tyre me këtë maskë të përgatitur në kushte shtëpie. Përbërësit: 1 vezë 1 banane 1 lugë gjelle mjaltë organik ½...

 

Receta e mëngjesit: Sanduiç me vezë, djathë dhe spec të kuq djegës

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Përbërësit 4 feta bukë gruri 4 lugë çaji vaj ulliri ekstra i virgjër 1 ¼ filxhanë me spec të kuq djegës të prera shumë hollë 1 ¼ filxhanë me qepë të kuqe...

 

Receta e mëngjesit: Petulla me tre përbërës

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Përbërësit: 1 gjysmë banane 2 lugë gjelle miell gruri 1 vezë e madhe, e rrahur lehtë Përgatitja: Hiqjani lëkurën bananes dhe shtypeni me një pirun derisa të...

 

Receta e mëngjesit: Sallatë me proshutë, vezë dhe lakër jeshile

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Këshilla e vjetër: “Mëngjesin haje si mbret, drekën si princ dhe darkën si varfanjak”, mbart shumë mençuri. Vakti i mëngjesit është më i rëndësishmi i ditës....

 

Ushqimet që balancojnë hormonet dhe rigjenerojnë lëkurën

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Kur jeni në dyqan duke blerë ushqime, mund të jeni përballë një sërë zgjedhjesh: Cila perime e gjelbër është më pak e hidhur? Cili ushqim e bën vaktin më të...