Kryefaqja Lajm kryesor 8 simptoma të kancerit të pankreasit që NUK duhet t’i injoroni

8 simptoma të kancerit të pankreasit që NUK duhet t’i injoroni

0
Shpërndaje

Sytë dhe lëkura duken si të zverdhur

Zverdhja e të bardhave të syve dhe lëkurës nuk është asnjëherë shenjë e  mirë. Mund të jetë shenjë e një sërë problemesh shëndetësore, si alkoolizmi, problemet me mëlçinë dhe kanceri i pankreasit.

Arsyeja është se shumë lloje të tumoreve të pankreasi shfaqen fillimin në pjesën e sipërme të këtij organi, që është afër kanalit biliar.

Edhe një masë tumorale shumë e vogël mund të shkaktojë presion dhe të bllokojë kanalin biliar, nga ku kalon lëngu bile nga mëlçia dhe tëmthi nëpërmjet pankreasit tek zorra e hollë. Një nga detyrat e biles është të largojë bilurbinën, një mbetje e qelizave të kuqe të gjakut, prandaj nëse ajo nuk e kryen punën siç duhet, bilurbina e mbetur shkakton zverdhje të syve dhe lëkurës.

Pavarësisht shkaktarit, kjo simptomë nuk duhet të injorohet asnjëherë.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here