Kryefaqja Shendeti a-z A Gjithçka duhet të dini mbi aneminë: Shkaktarët, komplikacionet, trajtimi…

Gjithçka duhet të dini mbi aneminë: Shkaktarët, komplikacionet, trajtimi…

0
Shpërndaje

Parandalimi i anemisë

Mund të parandaloni disa lloje të anemisë me një dietë të shëndetshme. Ushqimet e pasura në hekur janë mishi i kuq, të brendshmet e viçit, thjerrëzat, fasulet, bizele, perimet  e gjelbra dhe frutat e thara. Gjithashtu dueht të konsumoni ushqime të pasura në vitaminë B12 dhe acid folik, si vezë, spinaq dhe banane. Shumë lloje drithërash dhe ushqime të tjera janë të fortifikuara me të tre lëndët ushqyese kyçe: hekur, B12 dhe acid folik. Vitamina C, e gjendur tek qitrot dhe fruta e perime të tjera, do të ndihmojë trupin në absorbimin  e hekurit.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here