Kryefaqja Lajm kryesor I nxehti përvëlues, ISHP dhe Urgjenca lajmërojnë qytetarët pë këto masa

I nxehti përvëlues, ISHP dhe Urgjenca lajmërojnë qytetarët pë këto masa

0
Shpërndaje

nxehti afrikan ka pushtuar vendin. E ndërsa temperaturat pritet t’i kalojnë 40 gradë, ku në disa qytete do të ndihen deri në 7 gradë me tepër për shkakt të masave ajrore, rreziqet për shëndetin janë shumë të larta. Për këtë arsye, pas ISHP-së edhe Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka publikuar disa rekomandime për qytetarët. Një prej këshillave është që të veshin rroba me ngjyra të ndezura që nuk thithin më shumë rrezet e diellit, ndërsa sugjerohet që të bëhet shpesh dush, pa u tharë më pas me peshqir, për ta lënë lëkurën të hidratohet dhe të qëndrojë e freskët. Më poshtë keni rekomandimet.

Parandalimi i dëmtimeve nga i nxehti:
– Evitoni ekspozimin në diell nga ora 11:00 – 17:00, sidomos për fëmijët dhe të moshuarit.
– Ambienti të jetë i freskët dhe ajrosur mirë. Të vendosen perde të errëta në dritare që janë të ekspozuara ndaj rrezatimit të diellit.
– Të pihen sa më shumë lëngje, kryesisht ujë.
– Konsumoni vakte ushqimore të shpeshta dhe në sasi të vogël. Të ftohta dhe me përbërës ushqimorë të tretshëm.
– Vishuni me rroba të lehta, me ngjyra të hapura dhe prej pambuku ose linoje.
– Për personat që përdorin terapi mbajtëse të mos e ndërpresin ose ndryshojnë pa u konsultuar me mjekun.
– Rekomandohen dushe të shpeshta me ujë të vakët dhe pa u tharë me peshqir.
Për çdo Urgjencë Mjekësore telefononi në numrin pa pagesë 127.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here