Kryefaqja Box 5 Kujdes! Këto janë 5 simptomat që ju dërgon trupi 1 muaj para...

Kujdes! Këto janë 5 simptomat që ju dërgon trupi 1 muaj para sulmit në zemër

1
Shpërndaje

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: Daniela Bardhi

Ataku kardiak është shkaku kryesor i vdekjeve në SHBA. Ai shfaqet zakonisht kur bllokohen enët e gjakut. Arteriet janë ato që mbartin gjakun e pasur me oksigjen në zemër dhe kur ato bllokohen, muskujt e zemrës privohen nga paisja me oksigjen dhe zemra humbet funksionin e duhur.

simptomat e atakut ne zemerKa një listë të gjatë të faktorëve që kontribuojnë në këtë gjendje të rrezikshme për jetën, por ndër më kryesoret mund të përmendim zakonet e këqija të të ushqyerit, pasiviteti, duhanpirja, nivelet e larta të kolesterolit, dhjamosja e zemrës etj. Zakonisht sulmet e zemrës japin shenja paralajmëruese disa javë para se të ndodhin. Edhe pse ato mund të duken të parëndësishme, në fakt mund të paralajmërojnë për dështim të zemrës. Ja disa nga këto simptoma:

  • Dhimbje gjoksi
  • Dhimbje shpine
  • Dhimbje në krahun e majtë
  • Siklet në nofull
  • Lodhje kronike

Sigurisht që këto shenja mund të paralajmërojnë edhe për ndonjë sëmundje tjetër, por është e rëndësishme që mos t’i menjanoni asnjëherë dhe të konsultoheni me mjekun./ Burimi: healthyfoodteam.com

1 Koment

Leave a Reply to – Dhimbjet që nuk duhet t’i injoroni asnjëherë | GAZETA SHËNDETI Anullo përgjigjen

Please enter your comment!
Please enter your name here