Kryefaqja Lifestyle Myku vaginal, sa efektive janë trajtimet natyrale (kamomili, soda e bukës)?

Myku vaginal, sa efektive janë trajtimet natyrale (kamomili, soda e bukës)?

0
Shpërndaje

Sa efikase janë trajtimet natyrale si kamomili apo soda e bukës për trajtimin e mykut vaginal?

Përgjigjet Dr. Lindita Myzyri, mjeke gjinekologe pranë Qendrës Shëndetësore Nr.3, Tiranë

Kamomili nuk ka asnjë efekt për mykun, ndërsa soda e bukës është shumë efektive, që pa ju filluar ose gjersa të gjejnë mundësinë për të shkuar tek mjeku. Minimalisht ajo që mund të bëjmë është që në një litër ujë të zakonshëm të hedhim një lugë gjelle sode buke dhe shpëlarjen e fundit, qoftë kur urinon, qoftë kur defekon, ta bëjmë me ujin me sodë buke. Kjo ndikon shumë në ruajtjen e pehashit të vaginës dhe në mos thellimin e infeksionit të tyre, derisa të marrin kontaktin me mjekun përkatës.

Burimi: JoTabu.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here