Kryefaqja Box 2 Beyonce: Si i mbijetova Pre-eklampsis gjatë shtatzënisë

Beyonce: Si i mbijetova Pre-eklampsis gjatë shtatzënisë

0
Shpërndaje

Përgatiti: E.B

Në një artikull të botuar në prestigjiozen “Vogue” këtë javë, këngëtarja e famshme Beyonce thyen heshtjen për të diskutuar disa nga sfidat që ajo përjetoi gjatë shtatzënisë me binjakët vitin e kaluar.

“Isha 118 kilogramë ditën kur linda fëmijët, shëndeti im dhe shëndeti i foshnjave ishin në rrezik, pasi gjatë shtatzënisë u preka nga Pre-eklampsia e cila shfaqet vetëm në shtatzani. Ajo mund të prekë bebin, nënën ose të dy bashkë në më të shumtën e rasteve. Mund të shfaqet në cdo moment pas javës së 20-të të shtatzënisë,prandaj kisha një seksion C të emergjencës “, shprehet këngëtarja.

Pre-eklampsia është një ndërlikim që shkakton presion të lartë të gjakut dhe probleme të tjera. Në raste të rënda, kjo sëmundje mund të çojë në dëmtimin e organeve, probleme me zhvillimin e fetusit dhe një gjendje potencialisht kërcënuese për jetën.

Sa gra preken?
Pre-eklampsia dhe çrregullimet e lidhura me të ndikojnë në 5 deri në 8 përqind të lindjeve në Shtetet e Bashkuara, vlerëson Fondacioni Pre-eklampsia.

Studimet sugjerojnë se gratë me ngjyrë kanë më shumë gjasa se gratë të bardha të preken.

“Ka rritje të rrezikut për të zhvilluar pre-eklampsi në mesin e grave me ngjyrë, veçanërisht në mesin e grave afrikano-amerikane”, tha Dr. Allison S. Bryant Mantha, zëvendëskryetare e cilësisë, barazisë dhe sigurisë në departamentin e obstetrikës dhe gjinekologjisë në Massachusetts General Hospital Healthline.

“Ka gjithashtu disa dëshmi se ata mund të kenë më shumë gjasa të marrin forma më të rënda të pre-eklampësisë sesa të tjerat,” shtoi ajo.

Në fakt, Agjencia për Hulumtime dhe Cilësi të Kujdesit Shëndetësor zbuloi se në vitin 2014, shkalla e pre-eklampsisë / ishte 60 për qind më e lartë për gratë e zeza se sa gratë e bardha./healthline.com

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here