Kryefaqja Box 2 Kos me tërshërë dhe fruta të thata: mengjesi ideal

Kos me tërshërë dhe fruta të thata: mengjesi ideal

0
Shpërndaje

Përveçse duhet konsumuar përditë, në sasi të kufizuar, kosi duhet shoqëruar edhe me diçka tjetër që të plotësojë një vakt të lehtë. Sigurisht që zgjidhja më e shpejtë është përsheshi me bukë e kos por, alterativat tona janë shumë të të shijshme dhe kanë brenda edhe vlerat ushqyese të frutave. Këtë herë kemi zgjedhur manaferrat meqenëse sapo kanë dalë ‘nga ferrat’! 🙂

Përbërësit për 2 persona:
400 gr kos
6 lugë gjelle tërshërë të bluar
2 lugë mjaltë
Përzierje farash të ndryshme
Manaferra (sasia që dëshironi)

Përgatitja:
Së pari bashkoni kosin me tërshërën. Kjo e fundit ka nevojë të qëndrojë për disa minuta në kos që të zbutet (nëse keni kohë mund ta lini edhe gjysmë ore). Shtoni më pas mjaltin dhe farat dhe përziejeni mirë që të bëhet masë e njëtrajtëshme. Shtoni në fund manaferrat dhe shijoni verën.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here