Kryefaqja Dieta Nga lehtësimi i dhimbjeve të kokës deri tek reduktimi i stresit, ja...

Nga lehtësimi i dhimbjeve të kokës deri tek reduktimi i stresit, ja pse duhet të pini çaj mente

0
Shpërndaje

Përfitimet:

Lehtëson dhimbjet e kokës: Çaji i mentes ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të kokës, migrenave dhe simptomave të tjera të lidhura me stresin. Është gjithashtu efektiv kundër dhimbjeve të kokës të shkaktuara nga një dietë e dobët. Jo vetëm çaji i gjetheve të mentes, por edhe aroma e vajit të mentes ndihmon në sigurimin e lehtësimit nga një dhimbje koke.

Redukton stresin: Sipas studimeve, si mentja ashtu edhe vaji i mentes janë përdorur si agjentë antispasmodike në mjekësinë tradicionale. Natyra qetësuese e mentës ju ndihmon të merrni lehtësim të menjëhershëm nga stresi mendor. Çaji i mentes mund të zvogëlojë presionin e gjakut dhe temperaturën e trupit, duke ju lejuar të lëshoheni dhe të relaksoheni dhe të lini stresin tuaj të reduktohet. Kjo është pjesë e arsyes pse vaji i mentës është kaq popullor për aroma-terapinë.

Ndihmon për humbje peshe: Çaj i mentes ndihmon në humbje peshe. Sipas një studimi të Mary Koithan, mentja është një ndër barërat për tretje që përdoret në përgatitjen formulave për humbje peshe. Hulumtimet sugjerojnë se aroma e çajit të mentes mund t’ju ndihmojë të kontrolloni oreksin tuaj, kështu që ju mund të zvogëloni ngrënien e tepruar dhe më pas të parandaloni shëndoshjen.

Përmirëson gjumin: Studimet kërkimore sugjerojnë se çaji i mentes është përdorur për të përmirësuar gjumin. Është pa kafeinë, kështu që njerëzit që vuajnë nga modelet e ndjeshme të gjumit pëlqejnë të pinë këtë çaj relaksues para gjumit. Një filxhan çaji i mentes para shtratit, ndihmon për një gjumë të shëndetshëm dhe gjithashtu vepron si një relaksues i muskujve.

Lufton erën e keqe të gojës: Sipas një studimi të vitit 2014, aroma e fortë, mentol dhe cilësia antibakteriale e gjetheve të çajit organik mund të ndihmojnë për të përmirësuar erën e gojë. Elementi antibakterial vret mikrobet që mund të çojnë në halitozë, ndërsa mentoli në çaj tejkalon erën e keqe dhe lë frymën tuaj të freskët dhe të pastër!

Si përgatitet çaji i mentes?

Çaji i Mentes është i lehtë për ta bërë në shtëpi, e gjitha që ju duhet është disa gjethe mente (të freskëta ose të thata) dhe ujë.

Shto ujë në një enë dhe lëre ujin deri në vlim ama jo të vrullshëm (të butë). Fikni nxehtësinë dhe shtoni gjethet e mentës në ujë të pijshëm. Mbaj fletët e zhytura për 5-10 minuta.

Vendoseni enën përsëri në nxehtësi dhe çoni temperaturën deri në vlim. Kullo ujin në një filxhan dhe shijojeni./ Healthline

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here