Kryefaqja Dieta Thjerrëzat, një burim i shkëlqyer i proteinave dhe fibrave

Thjerrëzat, një burim i shkëlqyer i proteinave dhe fibrave

0
Shpërndaje

Nga Blerina Bombaj, dietologe

Thjerrëzat janë një burim i shkëlqyer i proteinave, fibrave, kaliumit dhe polifenoleve. Gjysmë kupe racion thjerrëza përmbajnë rreth 9gr., 3gr. hekur dhe 25-30gr. fibra.

Thjerrëzave me kokërr të plotë u duhet më shumë kohë për t’u gatuar (rreth 15-20 minuta) ndërsa ato të përgjysmuarat ziejnë më shpejt. Thjerrëzat me ngjyrë jeshile dhe ato kafe janë perfekte për supa dhe pjata shoqëruese. Ndërsa thjerrëzat e kuqe dhe të verdha (ashtu si edhe ato jeshile e kafe) janë perfekte për ti bërë pure e për ti përdorur që supa ose gjella të bëhet më e trashë. Ato janë edhe një zëvendësues shumë i mirë i mishit.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here