Kryefaqja Box 5 27 gjëra të tmerrshme që mund të ndodhin nëse nuk flini mjaftueshëm

27 gjëra të tmerrshme që mund të ndodhin nëse nuk flini mjaftueshëm

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Mungesa e gjumit nuk është shaka.

Shumë njerëz mund të mendojnë se mund të flenë më pak orë gjatë javës, e t’i zëvendësojnë ato në fundjavë, pa e ditur se një gjë e tillë vë në rrezik shëndetin e tyre. Edhe pse ekspertët rekomandojnë që të rriturit duhet të flenë 7-9 orë në natë, shumë prej nesh flemë më pak. Ndërsa adoleshentët dhe fëmijët duhet të flenë më shumë.

Ja cilat janë 27 gjërat e tmerrshme që mund të ndodhin nëse nuk flini mjaftueshëm:

 1. Probleme me kujtesën afatshkurtër dhe të mësuarit
 2. Nervozizëm dhe violencë
 3. Plakje të parakohshme të lëkurës
 4. Shtim në peshë dhe probleme me kontrollin e impulsit
 5. Formimin e toksinave në tru, të lidhura me sëmundjen e alcajmerit.
 6. Probleme me shikimin, vizione të dyfishta dhe zbehtësi.
 7. Rrezik për shfaqjen e sëmundjeve në zemër
 8. Përqendrim i ulët dhe vonesë në reagime.
 9. Probleme me sistemin imunitar (mungesa e gjumit pengon mbrojtjen natyrale të trupit kundër infeksioneve).
 10. Marrja e vendimeve të gabuara, që vënë jetën dhe financat në rrezik.
 11. Mbiprodhim të urinës (nokturia mund të shkaktohet nga mbiprodhimi i urinës gjatë natës, që lind nevojën e zgjimit për të shkruar në tualet).
 12. Shpërqendrim në gjërat më të zakonshme.
 13. Probleme me të folurit
 14. Ftohje
 15. Dobësi të muskujve
 16. Aksidente me makinë
 17. Ulet dëshira për kryerjen e marrëdhënieve seksuale.
 18. Dhimbje kronike
 19. Rritet rreziku për zhvillimin e diabetit të tipit 2, edhe tek personat që nuk janë mbipeshë.
 20. Ngathtësi
 21. Rritet rreziku për zhvillimin e disa llojeve të kancerit, sidomos ai i gjirit.
 22. Probleme me kujtesën
 23. Përçarje gjenetike
 24. Depresion dhe ankth
 25. Probleme gastrointestinale, si sindroma e zorrës së irrituar.
 26. Dhimbje koke
 27. Vdekje të parakohshme

 Burimi: Bussiness Insider / Shendeti.com.al

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here