Kryefaqja Shendeti Riprodhues A mund të ngelesh shtatzënë kur je ende e virgjër?

A mund të ngelesh shtatzënë kur je ende e virgjër?

43
Shpërndaje

shtatzeniaShumë të rinj dhe të reja nuk janë të njoftuar që edhe nëse femra është e virgjër në rast të ardhjes në kontakt me spermën në zonën e organeve gjenitale të jashtme, mund të mbesë shtatzënë. Kjo zakonisht mund të ndodhë gjatë paralojës seksuale ose ajo që praktikohet më së shumti te të rinjtë në pubertet i quajtur “Petting”.

Me këtë rast, gjatë përkëdheljeve në regjionin e organeve seksuale, mjafton që ndonjë qelizë seksuale mashkullore (spermatozoid) të kalojë cipën e virgjërisë (himenin), e cila ka një vrimë në mes (për të dalë gjakderdhja menstruale) që femra të mbetet shtatzënë.

Ndaj, kujdes! Edhe para ejakulimit të mashkullit, sekrecioni fillestar përmban spermatozoide. Mjafton që dora e ndonjërit partner të jetë në kontakt me këtë që pastaj të bartet në regjionin e vulvës dhe kështu të vjen deri te shtatzënia e padëshiruar, përkundër faktit që femra është e virgjër.

43 Komente

 1. Pershendetje…kam nje problem qe po me shqeteson. Dua te di a mund te mbetesh shtatzan nese legnu qe del para prishjes se mashkullit takon siperfaqen e vagines tek nje femer e virgjer…e bej kete pyetje pasi me daten 30.6.2015 thjesht jemi ledhatuar me te dashurin ama ishim te dy te veshur me mbathje…ai nuk eshte prishur por mbathjet e mia ishin lagur nga lengu paraspermik…te nesermen me kane ardhur periodat dhe me kane zgjatu 5 dite si zakonisht por me te lehta se heret e tjera…disa dite me vone kemi bere prap te njejten gje dhe tani ka 2-3 dite ndihem e fryre dhe kam levizje te zorreve. Mendoj se e zgjata shume por ju lutem me jepni nje pergjigje a mund te kem mbetur shtatzan sepse kam shume frike.

 2. Pershendetje deshta tju pyes se a mund te mbes nje vajz e virgjer shtatzane nese sperma derdhet
  Mbi vaginen E saj e nese Po mbas abortit a prishet virgjeria

  • UNE PERSONALISHT KAM MBETE SHTATZENE KUR ISHA ENDE VIRGJINE. Nuk e kuptoj pse nuk ka ligjerata per vajza te reja per mi parandalu shtatzanite e padeshiruara.une per here te pare ne jeten time kam ndegjuar per shtatzani virgjine atehere kur zbulova se isha shtatzene.Tani jam nene dhe kam vajze dyvjecare.

    • Pershendetje , Vajza çdo herë pas kontaktit të spermes me vaginën ekziston mundësia për një shtatëzani . Mirëpo nëse bëni lojë mes organeve gjenitale apo si i themi “Ledhatime” dhe nuk ka “derdhje ” atëherë nuk ekziston mundësia për një shtatëzani .
     Gjithashtu në javët e para nuk mund ti vëreni shenjat e shtatëzanis dhe menyra më e sigurtë është të bëni një test të cilin e bleni në barnatore me një çmim 0,50cent dhe ju tregon rezultat të saktë. Gjithashtu vonesa e periodave ndodh për shkak të stresit që keni ose nga frika se jeni shtatëzën dhe mund të keni vonesë periodash pra ..
     Ju uroj fat dhe sukses !!
     XY

 3. UNE PERSONALISHT KAM MBETE SHTATZENE KUR ISHA ENDE VIRGJINE. Nuk e kuptoj pse nuk ka ligjerata per vajza te reja per mi parandalu shtatzanite e padeshiruara.une per here te pare ne jeten time kam ndegjuar per shtatzani virgjine atehere kur zbulova se isha shtatzene.Tani jam nene dhe kam vajze dyvjecare.

 4. Te nderuar dhe respektuar adoleshente.

  Se pari, informimi, edukimi juaj ne aspektin e biologjise dhe fiziologjise duhet te merret ne shkolla, dhe vete nga ana juaj qofte me ane te komunikimit me prinderit, per te patur nje informacion sa me te sakte rreth kesaj ceshtje.

  Pra, ne vazhdim, shtatzenia ndodh kur kemi nje kontakt seksual ndermjet nje mashkulli dhe nje femre me ane te penetrimit te organit mashkullor (penis) ne organin femeror (vagine) kur sperma derdhet ne vagine, qe pastaj ben rrugetimin per nje fertilizim te vezes me spermatozoidin qe ky proces zgjat deri ne nje jave.

  Ne rastet e tjera shtatzania per ato cifte qe kane probleme apo zgjedhin tekniken riprodhuese te asistuar, sikurse njihet ndryshe ne gjuhen me te thjeshte pra bebe ne epruvete, ku merret veza (zakonisht merret me me ane te nje sonde te holle nen monitorimin e ekografise dhe kjo behet nepermjet vagines. Pastaj bashkohet veza me spermatozoidin ne epruvete ne kushte maksimale sipas protokolleve dhe ndodh fertilizimi, ku pasi kalone nje periudhe e shkurter ky embrion transferohet ne mitren e femres. Ne keto raste zakonisht jane cifte te martuara.)

  Se dyti, sipas komenteve me lart, qe kur femra eshte e virgjer dhe derdhja e spermes ndodh mbi vagine, ne kete rast me te vertete nuk kemi penetrim te penisit ne vagine, por nese lengu i spermes deperton ne vagine, dhe nese femra eshte ne periudhen e maturimit te vezores ose sikurse quhet ndryshe ovulucion, patjeter qe ekziston mundesia qe te kete nje shtatzani. Sepse sperma pasi futen ne vagine ka mundesine qe te beje tere ciklin dhe udhetimin e duhur per te veza qe te behet fertilizimi dhe rrjedhimit te kete nje shtatzani.

  Uroj qe te keni marre pergjigjen e duhur per kete rast, por sikurse permenda me lart qe informimi dhe edukimi per pasojat e maredhenies seksuale ne moshe te vogel pra para moshes 18 vjece, rrit shume rrezikun per nje shtatzani ne moshe te mitur, infeksione te ndryshme seksuale, rrjedhimisht demtime dhe pasoja qe vijne nga keto deri ne probleme serioze.

  Problemi nuk eshte i vogel dhe eshte per te ardhur keq qe edhe 2015 ku teknologjia dhe informacioni jane ne nivele maksimale, ne shkolla akoma ka tabu per te dhene edukaten seksuale si duhet, etj.

  Dr. XY

 5. persh un kam kryer mardhenje seksuale me partnerin dhe pa mbrojtes por nuk a derdh sperma brend.. dhe ka ca dit qe me vonojn menstruacionet…a rreziko qe te mbetesh shtatzen

 6. Pershendetje, desha te ju pyes se a ka mundesi nje femer e virgjer te mbes shtatzene pasi qe sperma e derdhur ne pjesen e eperme te trupit te saj duke bere dush ne kembe rreshqet poshte dhe mund te prek vaginen e saj. Faleminderit paraprakisht!!

 7. pershendetje
  kam kryer marrdhenie me te dashurin nga pas dhe eshte derdhur sperma mbrapa…une jam e virgjer mirepo a eshte e mundur qe te ngel shtatzene,nese spermatozoidi eshte perhapur ne siperfaqe

 8. Ju lutem me tregoni a mundetet te mbet shtatzen nqofse sperma te derdhet ne duar e jo ne vagine dhe a ka ndodnje rast qe kur ke ber seks ne prapanic per her te pare a derdh gjak a po qfare ?

 9. Pershendetje jam sara t lutem jam shum e friksuar per shkak sepse isha duke luajtur me partnerin tim dhe si e virgjr qe jam dhe ne nje mosh t vogel nuk dua qe te kryej mardhenje ,por pardje me partnerin tim ishim duke luajtur dhe papritmas ai deshironte qe t bente nje seks anal pasi ishim duke e ber ate gje ne nje momtent ai peishet dhe n ate moment ai prishet sapo penisi tij del nga pjesa mbrapa dhe q ne.kte pjes u laga e gjitha me spern e tij si.mprapa dhe para t lutem dua t di nse jam apo jo shtatzan t lutem me duhet nje pergjigje sa m e shepejt

 10. Pershendetje para 1 muji jom kon me cikel masi e kom kry ciklin me ka ra sperma ne vagin mirpo un jom e virgjer e tasht me kan ardh mestracionet medisa pika kafe.

 11. psh me te dashuren time jemi ledhatuar ne shtrat dhe duke u ledahtuar sperma doli se i u ngjit per vagine por ajo e fshiuu se e lagu me ujj e pastroj pas disa diteve i kan ardhur menstruacionet a ka munsii me mbey shtatzenee ..ps.ka qen e virgjerr…

 12. Pershendetje .. doja te dija ,un kam deshir te kem nie shtatzani te dyt por bashkeshorti im nuk deshiron,a mundem un te mbetem shtatzane duke e mar spermen e ti dhe ta vendos vet ne vagin??

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here