Kryefaqja Box 5 Aborti: Ja çfarë ndodh me trupin e femrës pas tij

Aborti: Ja çfarë ndodh me trupin e femrës pas tij

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Daniela Burnazi

Sipas statistikave të nxjerra, rreth 15 milionë gra në mbarë botën tentojnë të abortojnë fëmijët çdo ditë, për arsye nga më të ndryshmet. Ndryshimet që i ndodhin gruas pas këtij proçesi janë të vështira si mendërisht ashtu edhe fizikisht.

Sipas mjekëve ndryshimet e trupit të gruas pas abortit janë të pashmangshme dhe ja cilat janë më të zakonshmet:

Rrahje më të shpeshta zemre: ndryshimet në organin më kryesor të trupit mund të vijnë si shkak i depresionit dhe ndryshimeve të papritshme të trupit.

Mpiksje gjaku: disa femra nuk kanë fare gjakderdhje për 1-2 javë pas abortit. Por gjak i mpiksur mund t’i dalë nga organi gjenital në çdo kohë.

Dhimbje barku: është një nga simtpomat më të zakonshme tek femrat që abortojnë.

Dhimbje kurrizi: edhe këto lloj dhimbjesh, përfshirë dhe zonën e legenit janë të pashmangshme madje shumë të forta.

Dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale: qafa e mitrës nuk rikuperohet për të paktën 3 javë pas abortit, prandaj marrëdhëniet seksuale gjatë kësaj periudhe janë gjithnjë të pranishme.

Kapsllëk: kur ndërprisni shtatzaninë, ju humbisni gjak. Prandaj në këto raste mjeku rekomandon tableta me bazë hekuri që të zëvëndësoni gjakun e humbur. Këto medikamente shkaktojnë kapsllëk.

Shkarkime të pazakonta pas abortit: ndryshimet fizike në trup pas abortit janë të shumta. Mund të keni shkarkime në ngjyrë kafe, apo shkarkime të tjera të pazakonta nga vagina të cilat ndodhin për pastrimin e trupit nga indet e mbetura nga aborti. Zakonisht këto shkarkime janë me erë.

Fryrje stomaku: ndryshimet hormonale do të shkaktojnë fryrje dhe parehati në stomak.

Periodat: pas abortit, trupi do t’i rikthehet normalitetit të tij. Cikli menstrual mund të fillojë brenda 4-8 javësh./shëndeti.com.al / Bold Sky

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here