Kryefaqja Box 5 Ja disa fakte që nuk i dinit për sistemin imunitar

Ja disa fakte që nuk i dinit për sistemin imunitar

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Anxhela Cami

Sistemi imunitar mbron nga viruset, bakteret, parazitët, si dhe nga vetë qelizat tona. Është vërtetuar që mënyra e jetesës dhe ushqimi luajnë një rol të rëndësishëm në mirë-funksionimin e sistemit imunitar, në mënyrën se si ai reagon ndaj sëmundjeve të ndryshme.

Mungesa e gjumit: Pagjumësia mund të jetë një nga arsyet pse sëmureni shpesh. Gjatë gjumit trupi prodhon proteina si citokina, e cila ndihmon sistemin imunitar. Nëse nuk flini mjaftueshëm trupi nuk arrin të prodhojë aq shumë qeliza dhe proteina që luftojnë infeksionet apo bakteret.

Ankthi: Të paturit mendime negative mund të dobësojë sistemin imunitar. Stresi i vazhdueshëm shkakton dëm të madh dhe e bën më të vështirë shmangien e gripit, herpesit, dhe viruseve të tjera.

Pamjaftueshmëria e Vitaminës D: Vitamina D është shumë e rëndësishme për kocka të forta dhe qeliza të shëndetshme të gjakut, gjithashtu permirësin sistemin imunitar. Rrezet e diellit janë burimi kryesor i Vitaminës D. Vitamina D mund të merret dhe nga ushqime si: veza, peshku, qumështi dhe drithërat janë ideale për marrjen e vitaminës D. Doza e mjaftueshme ditore e Vitaminës D mund të përthithet nga trupi 5 – 15 minuta në verë, bdersa në dimër nevojitet më shumë kohë.

Konsumoni më shumë fruta dhe perime: Ndihmojnë trupin të prodhojë më shumë qeliza të bardha të gjakut që ju nevojiten për të luftuar infeksionet. Frutat dhe perimet e freskëta, arrat dhe farat e bdryshme përmbajnë shumë zink, betakarotinë, vitaminë A, C dhe E, që ju nevojiten për një trup të shëndetshëm. Ushqimet me bazë bimore gjithashtu ju mbushin me fibra, të cilat ndihmojnë në uljen e përqindjes së yndyrës në trup, gjë që mund të përmirësojë sistemin tuaj imunitar.

Mungesa e aktivitetit fizik: Aktiviteti i rregullt fizik ndihmon trupin të luftojë sëmundjet e shkaktuara nga viruset dhe bakteret sepse përmirëson qarkullimin e përgjithshëm të gjakut.

Stresi, mërzitia , hidhërimi: Ekzistojnë disa prova që stresi apo trishtimi, veçanërisht nëse zgjasin shumë, mund të përkeqësojnë imunitetin e trupit. Bisedoni me mjekun tuaj ose një profesionist të shëndetit mendor nëse keni nevojë për ndihmë pas një ngjarje traumatike që mund të keni përjetuar kohëve të fundit./ shendeti.com.al/ Web Medicine

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here