Kryefaqja Shendeti a-z A Anemia, menutë perfekte për ta luftuar

Anemia, menutë perfekte për ta luftuar

1
Shpërndaje

Rolina Naco

Dietologe klinike

annemii1

Një menu ditore reference për personat që vuajnë nga anemia

1800 kcal

Mëngjes

1 omletë me 1 vezë – spinaq të fresket të pjekur në një tigan qe nuk ngjit me 1 lugë vaj ulliri, 1 fetë buke, 1 gotë lëng portokalli-karrote- molle.

Paradite

1gotë lëng dhe 10 kokrra bajame ose 1fetë bukë integrale me 2 lugë kafe të lyer me mjaltë-gjalp susami ose kikiriku

Drekë

120gr biftek vici te pjekru ne furre me 200gr patate me 1luge vaj ulliri- limon

1 racion sallatë me brokoli-karrotë të ziera për 5 minuta me 1 lugë vaj ulliri dhe limon

anemii3

Mbasdite

1 kos natyral me 10 kokrra bajame.

Darkë

1 racion sallatë jeshile – spinaq të fresket – 1 filxhan qiqra të ziera dhe – 1/2 flxh kinoa të zier – portokall të grirë – finok- 1 lugë fara lini me 1 lugë vaj ulliri.

1 Koment

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here