Kryefaqja Femijet Ç’duhet të dinë mamatë për supën e mishit

Ç’duhet të dinë mamatë për supën e mishit

0
Shpërndaje

Rolina Naço, dietologe

Të gjitha mamatë e dinë se supa është një pjatë e pandashme në menunë e vogëlushëve. Por ajo që ndodh shpesh është se shumë prej tyre mendojnë se mjafton lëngu i mishit për të marrë vlerat ushqyese dhe nuk ka problem nëse mishin e viçit ose të pulës nuk e konsumojnë.

supe per bebaNë fakt, lëngu i mishit ose i pulës kanë vlera ushqyese, por jo më shumë se vetë mishi. Sidomos për hekurin, që është i domosdoshëm për moshën e vogël.

Gjithashtu ndodh që të zihet sasia e duhur e mishit, por shtohen shumë perime apo përbërës të tjerë dhe bebushi nuk merr sasinë e duhur, duke konsumuar më pak seç duhet. Mishi i viçit është më i pasur në hekur dhe sasia e nevojshme është 20-30 gr.

Përveç mishit të viçit, një burim i mirë është edhe mishi i pulës, por do të duhet të preferoni atë të kofshës, pasi ka më shumë hekur. Personalisht për vajzën time, mishin si të pulës, edhe të viçit ia pres me thikë pasi zien dhe ajo e ka më të lehtë për ta ngrënë.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here