Kryefaqja Box 5 Dëshmia: Ja çfarë ndodh nëse hani vetëm banane për 12 ditë

Dëshmia: Ja çfarë ndodh nëse hani vetëm banane për 12 ditë

1
Shpërndaje

Bananet kanë përfitime të panumërta ushqyese. Në listën e ushqimeve më të njohura, ato vijnë të katërtat pas orizit, grurit dhe misrit. Përveç përmbajtjes së lartë ushqyese, një tjetër avantazh i bananeve është se ato përmbajnë shumë fibra. Shumë njerëz nuk e dinë se bananet mund të stimulojnë humbjen e peshës.

gruaja qe hengri vetem bananeKëtë gjë ka bërë Julia Tarbath, ajo për 12 ditë është ushqyer vetëm me banane.  Për 12 ditë me radhë Julia hëngri vetëm banane, piu shumë ujë dhe bëri stërvitje të rregullt. Shëndeti i saj fizik dhe emocional u përmirësua dukshëm.

Julia konsumoi banane në mënyrë të pakufizuar  dhe piu rreth 3 litra ujë në ditë dhe humbi rreth 6 kg për 12 ditë.

Bananet kanë një indeks të ulët glicemik, e cila është gjithashtu e dobishme për humbjen e peshës. Banania balancon nivelin e sheqerit në gjak dhe për shkak të fibrave, vitaminave dhe mineraleve ju ndihmon të largoni urinë për një kohë të gjatë.

Përshtati në shqip për “Shëndet+”: Daniela Bardhi

1 Koment

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here