Kryefaqja Aktualitet Epidemiologu i Malësisë së Madhe: Kemi përkeqësim të situatës nga covid –...

Epidemiologu i Malësisë së Madhe: Kemi përkeqësim të situatës nga covid – 19

0
Shpërndaje

Gazetare: Klevisa GJIKA

Rritja e numrit të të prekurve nga covid – 19 ka alarmuar Malësinë e Madhe.  Epidemiologu Riza Curraj ka treguar se situata në bashki nuk është më si më parë dhe se kujdesi është gjëja më e mirë për t’u bërë në këto këto.

“Malësia e Madhe ishte i vetmi rreth i paprekur nga Covid-19.  Ditët e fundit edhe këtu kemi një përkeqësim të situatës. Ka shtim të rasteve pozitive. Doja ti bëjë thirrje komunitetit të zbatojnë këshillat, duke filluar që nga higjiena personale, përdorimi i dorezave dhe maskave.

Me daljen e tre rasteve pozitive ne kemi kryer edhe 9 testime të tjera dje. Po presim përgjigjen e rezultateve. Ne do të vazhdojmë edhe më tej gjurmimin e rasteve dhe të kontakteve qoftë në bashki qoftë në pjes ëtë tjera të komunitetit”, tha ai.

Kujtojmë se numri total i të prekurve ka shkuar në 14, ndërkohë numri i testimeve të bëra deri tani në ktë rreth është 73.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here