Kryefaqja Box 5 Farat Chia: Përdorini çdo ditë, kanë veti të pafundme ushqyese

Farat Chia: Përdorini çdo ditë, kanë veti të pafundme ushqyese

0
Shpërndaje

Farat Chia janë fara të vogla të zeza nga bimësia Salvia hispanica, e cila ka lidhje me mentën. Farat Chia ishin një ushqim i rëndësishëm për Aztekët dhe Majat në të kaluarën. Ata i çmonin ato për aftësinë e tyre për të siguruar energji të qëndrueshme. Në të vërtetë, “chia” është fjala e lashtë Maane për “forcën”.

Pavarësisht historisë së tyre të lashtë si një lëndë dietike, farërat chia u njohën si një superushqim moderne vetëm kohët e fundit. Në vitet e fundit, ato kanë shpërthyer në popullaritet dhe tani konsumohen nga njerëz të ndërgjegjshëm për shëndetin në të gjithë botën.

Një  lugë gjelle, 28 gram fara chia përmbajnë:

 • Fibra: 11 gram.
 • Proteina: 4 gram.
 • Yndyrëra: 9 gram (5 prej të cilave janë omega-3s).
 • Kalcium: 18% e RDI.
 • Mangan: 30% e RDI.
 • Magnez: 30% e RDI.
 • Fosfori 27% e RDI.

Ato gjithashtu përmbajnë një sasi të lartë zinku, vitaminë B3 (niacin), kalium, vitaminë B1 (tiaminë) dhe vitaminë B2.

Në këtë postim do t’ju paraqesim përfitimet shëndetësore të farave chia:

 • Ju ndihmojnë të humbni peshë
 • Janë të pasura me acide yndyrore Omega-3
 • Ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe infraktit në zemër
 • Përmirësojnë shëndetin e kockave
 • Janë ideale për diabetikët sepse ulin nivelin e sheqerit në gjak
 • Zvogëlojnë dhe parandalojnë çdo lloj inflamacioni
 • Janë ta pasura me antioksidantë dhe luftojnë radikalet e lira
 • Janë të pasura me proteina dhe ideale për personat që merren me aktivitet fizik./ shëndeti.com.al/ HEALTH

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here