Kryefaqja Aktualitet Frika nga ndonjë virus i ri/ OBSH thirrje Ukrainës të shkatërrojë patogjenët...

Frika nga ndonjë virus i ri/ OBSH thirrje Ukrainës të shkatërrojë patogjenët e krijuar në laboratorë

0
Shpërndaje

Organizata Botërore e Shëndetësisë këshilloi Ukrainën që të shkatërrojë çdo patogjen të rrezikshëm që mbahet në laboratorët kërkimorë për të parandaluar “çdo rrjedhje të mundshme” që mund të dëmtojë publikun.

Ashtu si shumë vende, Ukraina ka laboratorë të shëndetit publik që studiojnë sëmundje të rrezikshme te njerëzit dhe kafshët, përfshirë Covid-19.

Disa nga këta laboratorë në të shkuarën janë mbështetur financiarisht nga SHBA, BE dhe OBSH. Deri tani ende nuk dihet se çfarë lloji patogjenësh dhe toksinash fshihen në laboratorët ukrainas. /OBSH

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here