Kryefaqja Box 3 Gruaja obeze zbulon sekretin e dobësimit: Humba 60 kg vetëm me ujë...

Gruaja obeze zbulon sekretin e dobësimit: Humba 60 kg vetëm me ujë dhe ecje

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka

natalie-burtina

Ndryshim drastik vetëm me shumë ujë dhe ecje. Kjo është dieta sekrete e nënës obeze, e cila humbi rreth 60 kg për vetëm një vit. 23-vjeçarja Natalie Burtina ka zbuluar se ka humbur 58 kg pasi zëvendësoi pijet e gazuara me ujin.

Ajo kishte pasur probleme me peshën që në adoleshencë, por, sidomos pas lindjes së fëmijës së parë, ajo kishte shtuar në peshë në mënyrë drastike.

Pesha e madhe, rreth 135 kg, nuk e turpëronte vetëm fizikisht, por e pengonte edhe në jetën e përditshme. Natalie e kishte të vështirë të kujdesej për djalin e saj që vuan nga autizmi, sidomos pas ndarjes nga bashkëshorti.

natalie-burtina-me-djalin

Kjo pamundësi e shtyu që të merrte vendimin për të ndryshuar mënyrën e ushqyerjes dhe të jetesës në përgjithësi. Ajo hoqi dorë nga ushqimet e përpunuara, sheqernat dhe ushqimet e shpejta, dhe i zëvendësoi ato me perime, fruta dhe shumë ujë. 23-vjeçarja gjithashtu filloi të ecte rregullisht gjatë javës, ndërsa në qershor të këtij viti ajo krijoi aq besim sa për të shkuar në palestër.

Natalie tani shkon në palestër tre herë në javë, ndërkohë që nuk e lë pas dore ecjen dhe dietën ushqimore.

Ajo tani peshon vetëm 75 kg dhe thotë se është shumë e kënaqur me veten.

“Jam shumë e lumtur dhe kam shumë besim dhe energji tani”, tregon Natalie.

Burimi: Mirror.co.uk / https://shendeti.com.al/

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here