Kryefaqja Aktualitet I mohohet transplantimi i zemrës 31-vjeçarit pasi ishte i pa vaksinuar kundër...

I mohohet transplantimi i zemrës 31-vjeçarit pasi ishte i pa vaksinuar kundër COVID19

0
Shpërndaje

Një spital amerikan ka refuzuar një pacient për një transplant zemre, pasi nuk ishte i vaksinuar kundër Covid-19.

DJ Ferguson, 31 vjeç, ka nevojë të madhe për një zemër të re, por Brigham and Women’s Hospital në Boston e hoqi atë nga lista e tyre, tha babai i tij, David. Spitali tha se po ndiqte politikën. Brigham and Women’s Hospital i tha BBC-së në një deklaratë: Duke pasur parasysh mungesën e organeve në dispozicion, ne bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që një pacient që merr një organ të transplantuar të ketë shanset më të mëdha për të mbijetuar.

Një zëdhënës tha se spitali kërkon “vaksinën Covid-19 dhe sjelljet e stilit të jetesës për kandidatët për transplantim për të krijuar shansin më të mirë për një operacion të suksesshëm dhe për të siguruar mbijetesën e pacientit pas transplantimit, duke pasur parasysh se sistemi i tyre imunitar është i shtypur në mënyrë drastike”.

Spitali shtoi se shumica e 100,000 njerëzve në listat e pritjes për transplantim organesh nuk do të marrin një organ brenda pesë viteve për shkak të mungesës së organeve në dispozicion. Ferguson ka qenë në spital që nga fundjava e fundit e Falënderimeve, 26 nëntor 2021 dhe ai vuan nga një problem i trashëguar i zemrës, i cili bën që mushkëritë e tij të mbushen me gjak dhe lëngje.

Organizatori i mbledhjes së fondeve tha se Ferguson ishte i shqetësuar se ai mund të përjetonte inflamacion kardiak, një efekt anësor i mundshëm nga vaksinimi kundër koronavirusit që Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thekson se është i rrallë dhe i përkohshëm dhe se mund të rezultojë i rrezikshëm duke pasur parasysh dobësinë e zemrës së tij. Ferguson, një baba me dy fëmijë dhe një të tretë së shpejti mbetet në spital. Familja e tij ka sugjeruar se ai është shumë i dobët për t’u transferuar në një spital tjetër dhe se “po i mbaron koha”.

Djali im po lufton me shumë guxim dhe ai ka integritet dhe parime në të cilat beson vërtet dhe kjo më bën ta respektoj atë edhe më shumë”, tha David Ferguson, babai i tij. Është trupi i tij. Është zgjedhja e tij.” Nuk është hera e parë që një amerikan i pavaksinuar përballet me pengesa në kujdesin shëndetësor javët e fundit.

Në fillim të këtij muaji, një grua nga Minesota paditi spitalin e saj lokal pasi mjekët u përpoqën t’i hiqnin burrin e saj të pavaksinuar nga ventilatori që ai kishte përdorur për dy muaj.

Pak më shumë se 63% e popullsisë së SHBA-së është e dyfishtë dhe rreth 40% e amerikanëve kanë marrë një dozë të tretë përforcuese./ BBC

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here