Kryefaqja Gjeni mjekun tuaj Gastrohepatologji Ja disa nga sëmundjet që shkaktojnë dhimbje në stomak

Ja disa nga sëmundjet që shkaktojnë dhimbje në stomak

0
Shpërndaje

Gastriti

Gastriti është inflamacion i mukozës së stomakut, pra i shtresës së brendshme që vesh stomakun. Gastriti është një patologji shumë e përhapur dhe ekzistojnë një sërë faktorësh që çojnë në shfaqjen e tij. Mund të shkaktohet nga bakteret, përdorimi i rregullt i qetësuesve të dhimbjes si ibuprofeni, alkooli i tepërt ose stresi. Ju ndonjëherë mund ta trajtoni atë me antiacidë pa recetë ose me ilaçe me recetë. Por konsultohuni me mjekun tuaj sepse mund të çojë në gjakderdhje ose ulçerë stomaku.

Ulçera peptike

Këto janë plagë të hapura në mukozën e stomakut ose në pjesën e sipërme të zorrëve të vogla. Shkaku më i zakonshëm janë bakteret, por përsëri, përdorimi afatgjatë i aspirinës, ibuprofenit dhe qetësuesve të tjerë mund të luajë një rol. Zakonisht trajtohet me ilaçe me recetë që ulin acidin e stomakut ose antibiotikë, në varësi të shkakut.

Virusi i stomakut

I njohur gjithashtu si gripi i stomakut, ky është një infeksion viral në zorrët tuaja. Ju mund të keni diarre të holluar me ujë ose të përziera. Nuk ka trajtim dhe zakonisht kalon vetë. Konsultohuni me një mjek nëse keni temperaturë, jeni të dehidratuar ose shihni gjak në të vjella ose jashtëqitje.

Helmim nga ushqimi

Bakteret, viruset dhe parazitët në ushqim shkaktojnë këtë sëmundje. Mund të keni diarre, të përziera dhe të vjella. Ndodh kur ushqimi nuk ruhet në kushtet e duhura. Zakonisht përmirësohet vetvetiu, por konsultohuni me mjekun tuaj nëse jeni të dehidratuar, shihni gjak në të vjella ose jashtëqitje, ose keni diarre që është e rëndë ose zgjat më shumë se 3 ditë.

Sindroma e zorrës së irrituar

Kjo sëmundje prek zorrën e trashë. Mund të shkaktojë fryrje dhe mukozë në jashtëqitjen tuaj. Nuk është e qartë pse ndodh, por ushqimi, stresi, hormonet dhe infeksioni mund të luajnë një rol. Një mjek mund të jetë në gjendje t’ju ndihmojë të kontrolloni simptomat përmes ndryshimeve në dietën tuaj ose stilin e jetës ose mjekimin.

Intoleranca ndaj laktozës

Laktoza është sheqeri në qumësht dhe produkte të tjera të qumështit. Nëse nuk keni mjaftueshëm një enzimë të quajtur laktazë, trupi mund të ketë probleme në zbërthimin e saj. Kjo mund të shkaktojë diarre, gazra, fryrje dhe dhimbje barku. Nuk ka kurë, por mund ta menaxhoni nëse keni vetëm një sasi të vogël të qumështit në dietën tuaj ditore, blini produkte qumështi pa laktozë ose merrni pilula laktaid pa recetë.

Alergjia ushqimore

Kjo ndodh kur trupi ‘ngatërron’ një ushqim të caktuar me diçka të dëmshme dhe përpiqet të mbrohet kundër tij. Përveç dhimbjes së stomakut, simptomat gjithashtu mund të përfshijnë ndjesi shpimi gjilpërash dhe ënjtje në gojë dhe fyt. Në raste të rënda, mund të shkaktojë tronditje dhe madje vdekje nëse nuk trajtohet menjëherë me një ilaç të quajtur epinephrine.Prodhimet e detit, arrat, peshku, vezët, kikirikët dhe qumështi janë disa nga shkaktarët më të mundshëm.

Apandesiti

Apandesiti është një sëmundje që shkaktohet nga bllokimi dhe inflamacioni i apendiksit. Ky inflamacion shkakton vështirësi në rrjedhën e gjakut. Rritja e presionit shkakton një reagim inflamator që ndikon të gjithë shëndetin. Funksionet e sakta të këtij organi të vogël janë të panjohura. Megjithatë nëse apandesiti nuk trajtohet në kohë, mund të jetë vdekjeprurës. Organi mund të shpërthejë duke e shpërndarë infeksionin në pjesë të tjera të sistemit tretës. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme, që të njihni simptomat dhe të kërkoni ndihmë të menjëhershme për të shmangur komplikime të mëtejshme.

Pankreatiti

Kjo ndodh kur pankreasi juaj, një organ që ndihmon trupin tuaj të përpunojë sheqerin dhe të tresë ushqimin, inflamohet. Mund të keni dhimbje në pjesën e sipërme të barkut që përkeqësohet pasi keni ngrënë. Ju gjithashtu mund të keni të përziera dhe mund të hidheni. Rastet e lehta mund të largohen vetë, por rastet e rënda mund të jenë të rrezikshme. Mjeku juaj mund t’ju kërkojë të ndaloni së ngrëni për një ose dy ditë dhe t’ju japë ilaçe kundër dhimbjeve. Nëse kjo nuk endalon dhimbjen, mund t’ju duhet të jeni në spital për të marrë ushqim dhe lëngje./ WebMD

 

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here