Kryefaqja Shendeti a-z S Si të lehtësojmë stresin?

Si të lehtësojmë stresin?

0
Shpërndaje

Stresi është një pjesë e pashmangshme e jetës. Mënyra se si ju e përballoni atë ka një efekt si në gjendjen tuaj fizike ashtu edhe në atë emocionale. Po rekomandojmë 10 mënyra qetësuese që mund t’ju lejojnë për të hyrë në një hapësirë më pak të stresuar dhe për të arritur lehtësimin e stresit

  1. Përdorni çamçakëz. Hulumtimet sugjerojnë që çamçakëzi mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit dhe ankthit. Mund të jetë që lëvizja ritmike e përtypjes ndihmon në rritjen e rrjedhës së gjakut në tru. Një teori alternative sugjeron që është shija dhe aroma e çamçakëzit që zgjat përgjigjen e relaksimit. Përdorimi i një çamçakëz si një teknikë për lehtësimin e stresit që është e lirë, efektive dhe mund ta bësh atë praktikisht kudo.
  2. Dëshironi të dini se si të ndaloni stresin? Dil jashtë. Kalimi i kohës jashtë është një antidot i shkëlqyeshëm për stresin. Studimet tregojnë se kalimi i disa minutave jashtë, madje edhe afër shtëpisë, mund të sigurojë një forcim të humorit. Jo vetëm që ambientet natyrore shkaktojnë qetësi, por të qenit jashtë shpesh do të thotë të jesh aktiv gjithashtu.
  3. Buzëqeshni kur keni mundësi. -Ndaloni stresin me buzëqeshjen! Buzëqeshja kur ndjeheni të stresuar krijon një tension të vogël në muskujt e fytyrës që ndihmon në uljen e stresit. Buzëqeshjet janë veçanërisht lehtësuese kur janë origjinale, duke përdorur muskuj rreth gojës dhe syve. Buzëqeshja gjithashtu mund të ndihmojë që një ritëm i ngritur i zemrës të qetësohet më shpejt pasi të ketë kaluar një situatë stresuese.
  4. Përdorni aromatike. Po mendoni se si të ndaloni stresin në punë? Aroma të caktuara mund të nxisin përgjigjen relaksuese. Një studim krahasoi nivelet e stresit të infermierëve që kishin shishka që përmbajnë aromatike , të varur në rrobat e tyre për ata që jo. Infermierët të cilët ishin të ekspozuar ndaj aromës së mire raportuan se ndjeheshin më të qetë sesa ata që ishin pa aromë. Parfumi mund të krijojë efektin që mjekët induktojnë të sëmurin kundër ankthit dhe sikundër qetësuesit kundër dhimbjeve. Vaji esencial i kolonjës gjithashtu mund të ndihmojë ne dhimbjen e kokes nga stresi dhe ne migrene.
  5. Dëgjoni muzikë. Nëse duhet të bëni një bisedë pune ose nëse po përballeni me një ngjarje të ngjashme stresuese, muzika mund t’ju ndihmojë të qëndroni të qetë. Pjesëmarrësit në një studim kishin nivele më të ulëta të kortizolit (një hormon stresi) kur dëgjonin muzikë qetësuese. Dëgjimi i muzikës qetësuese është një nga mënyrat më të lehta për të ndaluar stresin.
  6. Bëni ushtrime për frymëmarrjen. Ushtrimet e frymëmarrjes janë një mënyrë për të ndaluar shpejt reagimin e stresit. Aftësia qetësuese e ushtrimeve të frymëmarrjes është e dyfishte. Përqendrimi në frymën e largon vëmendjen nga mendimet e frikshme dhe stresuese . Për të kryer ushtrimin, merrni frymë thellë dhe ngadalë përmes hundës. Lejoni që gjoksi dhe barku juaj të zgjerohen dhe mbushen me ajër. Fryjini ngadalë, për sa kohë që thithni, duke përsëritur një frazë ose fjalë që ju bën të ndjeheni të qetë. Do të merrni përfitimet më të mëdha duke kryer ushtrime të frymëmarrjes për minimum 10 minuta.
  7. Ji i sjellshëm me veten. Të gjithë kemi një dialog të brendshëm që po ndodh brenda mendjeve tona. Ndonjëherë ne mund te flasim me veten. Zotërimi i artit të vetë-bisedës ka pozitive se mund të ju ndihmojë të qëndroni të qetë dhe ta bëni më të lehtë zgjidhjen efektive të problemeve. Kur përballeni me një problem ose situatë shqetësuese, imagjinoni se si do të flisnit me një mik që po ndeshej me diçka të ngjashme. Të thuash vetvetes, “Unë e kuptoj këtë”, ose “Do të jetë mirë”, është shumë më qetësuese sesa alarmuese. Dhe kur te arrini të pyesni veten se si të ndaloni të jeni të stresuar, provoni të flisni me vete ashtu siç do t’i drejtonit një miku të dëshpëruar në nevojë.
  8. Shkruani se kjo e mban larg stresin. Të shkruani për problemet tuaja në një ditar mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të qetë dhe t’ju ndihmojnë të arrini zgjidhje për të cilat nuk i kishit menduar më parë. Ju mund t’i arrini këto përfitime duke shkruar në një ditar, një skedar në kompjuterin tuaj, ose edhe një aplikacion në telefonin tuaj. Vetëm të jeni i sinqertë në lidhje me ndjenjat tuaja për të patur rezultate më të mëdha. Të shkruarit mund të ju ndihmojë të menaxhoni ankthin dhe të ulni stresin.
  9. Tregoi shokut problemet qe keni. Mbështetja sociale është një lehtësues i stresit. Bëhuni së bashku me miqtë ose të dashurit kur ndjeheni të stresuar. Kërkoni shoqërinë e të tjerëve që merren me sfida të ngjashme. Ndarja e përvojave tuaja me të tjerët që me të vërtetë mund të empatizojnë do t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të vetmuar.
  10. Bëj lëvizje. Ushtrimi përfiton humor në shumë mënyra. Aktiviteti fizik ndihmon për të hequr mendjen tuaj nga shqetësimet e përditshme. Ai gjithashtu lëshon ne trupin tuaj endorfinat që lehtësojnë stresin.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here