Kryefaqja Aktualitet Koronavirusi, Rama: Mos harxhoni lekë me maska, vdekshmëria ka rënë, mos u...

Koronavirusi, Rama: Mos harxhoni lekë me maska, vdekshmëria ka rënë, mos u alarmoni

0
Shpërndaje

Kryeministri Edi Rama foli sot në kuvend dhe për situatën e krijuar nga koronavirusi. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të mos krijojnë panik duke kërkuar maska, pasi ato nuk të mbrojnë nga ky virus. Më tej ai shtoi se nga të dhënat e fundit ka një rënie të personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit.

“Theksoj domosdoshmërinë që qytetarët të mos i referohen burimeve jozyrtare për koronavirusin dhe të mbrohen nga infodemia, që siç e cilëson edhe OBSH përbën një kërcënim serioz në gjithë përpjekjen për të luftuar epideminë.

Qytetarët duhet të ruhen dhe të mbrohen vetë me vetëdijen se të gjitha këto burime të infordemisë shkaktojnë alarme të pakëshillueshme në kushtet kur duhet përballuar sëmundja.

Së dyti, e dhëna zyrtare për vdekshmërinë ka rënë nga 3 në 2.3, pra e gjithë pjesa tjetër 97.7% e ka përballuar dhe e përballon pa pasoja këtë epidemi. Nëse shohim efektet e infodemisë, fjala vdekje dhe lajmet me të vdekur janë më të shumta se fjala shërim dhe lajmet me të shëruar.

Mos rendni për të blerë maska, mos harxhoni lekë për maska, ato nuk mbrojnë nga prekja. Maskat janë të dobishme për vetë të prekurit dhe personelin mjekësor, për të tjerët nuk kanë asnjë dobi. Të jemi të qartë që gjithë histeria është harxhim i kot i parave. Nga ana tjetër në Shqipëri Ministria e Shëndetësisë ka 1 mln dollarë plus për të adresuar të gjitha problematikat, MSH ka 1,2 milionë maska të shpërndara apo marra nga shqiptarët, të cilat do mbeten si relike që kaloi ose do kalojë këtej një farë epidemie, e quajtur koronavirus”, u shpreh Rama.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here