Kryefaqja Aktualitet Kujdes gjatë festës! Shefi i shërbimit të urgjencës: Rreziqet nga alkooli, fishekzjarrët...

Kujdes gjatë festës! Shefi i shërbimit të urgjencës: Rreziqet nga alkooli, fishekzjarrët dhe djegiet

0
Shpërndaje

Nata e ndërrimit të vitit shpesh herë është shoqëruar me incidente nga fishekzjarrët apo aksidente për shkak të konsumit të alkoolit apo lëndëve narkotike.

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Dr. Skënder Brataj thotë se janë marrë masa në prani të ambulancave në rast se do të duhet, por i këshillon qytetarët të bëjnë kujdes që nga përdorimi i fishekzjarrëve të cilat edhe pse janë reduktuar janë të pashmangshme.

Tymi i tyre bën alergji tek fëmijët tek ata me probleme respiratore, por kujdes nga djegia, mos i drejtoni nga dritaret e ballkoneve”, tha Brataj.

Por gjatë natës së ndërrimit të viteve konsumohet shumë alkool  dhe Brataj ka një këshillë për të gjithë, të paktën të mos drejtojnë makinën duke shmangur aksidentet.

E mira është ta drejtojë dikush që nuk ka konsumuar alkool ose të presim deri sa të zbardhet aty ku ka festuar . Gëzuar për të gjithë shqiptarët një vit sa më i mbarë!”, tha Brataj.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here