Kryefaqja Box 5 Lëngu i kockave, vetitë e tij kurative

Lëngu i kockave, vetitë e tij kurative

1
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe

Receta – Lëng kockash me perime

Përbërësitleng-perimesh

 • 1kg kocka vici ose pule
 • 1 karotë të madhe të qëruar dhe të prerë
 • 2 kërcej seleni të prerë në kubike
 • 1 qepë mesatare të verdhë të prerë në copa të mëdha
 • 2 gjethe të mëdha dafine
 • 10 degë majdanozi të lëna të plota
 • 8 kupa ujë

Sipas dëshirës: 4-5 hudhra të shtypura, ½ lv kripë, ½ kupë salcë domateje dhe çdo kërcell që eliminoni në kuzhinë, si të lakrës së bardhë, të panxharit etj.

Përgatitja

 • Vendosni zarzavatet, erëzat dhe ingredientët që keni zgjedhur sipas dëshirës në një tenxhere dhe mbulojini me ujë të ftohtë.
 • Mbyllni tenxheren me kapak dhe vendoseni në zjarr të ziejë.
 • Kur të vlojë ulni temperaturën dhe lëreni 1,5 -2 orë.
 • Kur të ftohet, hidheni në shishe me kapak të mbyllur dhe vendoseni në frigorifer. Largoni zarzavatet që kanë mbetur./ https://shendeti.com.al/

1 Koment

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here