Kryefaqja Box 3 Lidhjet toksike dhe me probleme mund të ndikojnë në shëndetin tuaj: Ja...

Lidhjet toksike dhe me probleme mund të ndikojnë në shëndetin tuaj: Ja 12 arsyet

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Daniela Burnazi

Studimet tregojnë që një lidhje e qëndrueshme mund të na ndihmojë të parandalojmë sëmundjet, të përvetësojmë zakone më të shëndetshme dhe madje të jetojmë më gjatë. Nga ana tjetër lidhjet problematike kanë tendencë të sjellin stres dhe të dobësojnë imunitetin. “Ekzistojnë shumë faktorë që mund të ndikojne në sjelljen tonë, qoftë sjelljet që kemi karshi njëri-tjetrit ose thjesht zakonet që ua percjellim njëri-tjetrit”-thote psikologia Maryann Trojani.

-Probeme me gjumin
Fjetja prane dikujt qe ti dashuron dhe qe ke besim mund të ndihmoje që te relaksohesh totalisht në gjume. Një perjashtim i madh për këte rregull ndodh sigurisht nqs partneri juaj ju mban zgjuar naten duke gërhitur ose duke levizur e duke u rrotulluar. Në 2005 nje anketim thote njerzit janë më të prirur të perjetojne lodhje gjatë ditës nëse partneri i tyre vuan nga pagjumësia. Lidhjet mund të ndikojne gjumin edhe në mënyra më pak të drejtpërdejta, psh pasiguria në një lidhje, ose konfliket ndikojne në gjumin tuaj.

-Shtimi në peshe
Është e ditur se ciftet e “lëshojne veten” pasi lidhen. Sipas një shqyrtimi të bëre në vitin 2012 njerzit kane tendencë të shtojne në peshe pasi martohen dhe bijne nga pesha kur u përfundon martesa. Por Trojani thotë se ka pare që të ndodh edhe e kunderta shpesh here: Një cift i lumtur mund të motivojne njeri tjetrin që të qendrojne të shendetshëm, të ikin në palester bashke, të vendosin qellime dhe të ndihen përgjegjes për njeri tjetrin. Kur ciftet shtojne peshe shton ajo , mund të jete simptome e konflikit dhe jo se nuk do të ia dije. Pakënaqësia në një lidhje mund të coje tek sjellje të ushqyerjes jo të shendetshme dhe probleme me gjumin që shkaktojne shtimin në peshe.

– Probleme me ankthin
Shume studime kane gjetur një lidhje mes problemeve martesore dhe një rritje të rrezikut për të vuajtur nga crregullime të ankthit ose ankthin social. Gjithsesi këto jane lidhje të komplikuara , pasi martesa gjithashtu shërben për ta perballuar ankthin më mire. Në nje martese të lumtur është më i vogel probaliteti për të vuajtur nga ankthi.

– Probleme me stresin
Një studim i publikuar në vitin 2009 zbuloi se njerez të cilet kryejne marrëdhenie seksuale më shpesh janë më të prirur për të pasur marrëdhenie të mira më partnerin dhe me jeten në pergjithësi. Megjithatë seksi është thjesht një nga aspektet e lidhjes. Sjellja e partnerit tuaj jashte dhomes se gjumit mund të shkaktoje po aq thjesht stres. Mosmarrveshje mbi parate apo edhe thjesht pyetje të thjeshta si cili nga partneret bën cilët pune në shtepi mund të rrisin nivelin e stresit.

-Depresion
Depresioni dhe ankthi janë pothuajse të ngjashme ndaj është e kuptueshme që lidhjet mund të shkaktojnë depresion në mënryë të ngjashme. Nga njëra ane disa studime kanë zbuluar që lidhjet afatgjata dhe martesat mund të lehtësojne simptomat në njerëz që kanë vuajtur nga depresioni. Nga ana tjeter kur një cift po jeton një lidhje të tensionuar jane treguar rritje dramatike e rrezikut për të vuajtur nga depresioni klinik. Sipas studimeve femrat 6 here më të prirua për të kaluar në depression klinik në rast se po ndahen ose burri po i tradhëton.

-Probleme me zemrën
Nuk është thjesht lidhja që ke tani që mund të ndikoje shendetin tuaj por edhe ato që keni pas në të shkuaren, sidomos nqs kanë përfunduar në “mënyre tragjike” Një studim i bëre në 2011 në universitetin e Kolombias zbuloj që duke menduar për një ish të dashur mund të kete efekte të ngjashme në tru me dhimbjet fizike/ Është edhe e mundur që një ndarje të rezultoje në diçka që njihet si sindroma e zemres së thyer, një zmadhim i përkoheshëm i zemres (me simptoma që imitojne infarktin e zemres) e pasuar nfa dhimbje fizike ose stres emotive.

-Hormone-ndihu mirë
Mardheniet seksualenuk nuk janë i vetmi lloj i kontaktit fizik që mund të shkaktoje uljen e stresit dhe të uli dhe të përmirësoje shendetin. Në 2004 një studim i bëre mbi 38 cifte zbuloje që të dy si femrat , si meshkujt kishin nivel me të larte të hormonit oksitocine pasi ishin perqafuar. Një hormone i cili besohet se lehtëson stresin dhe përmirson humorin.
“Këto tipe sjelljesh të kujdesit janë shume të rendesishme : Një prekje në krahe, mbajtje duarsh, ferkim në shpatulla,” Mjaftojne vetem disa sekonda kontakt për të stimuluar këto hormone dhe të ndihmojme për të kaluar stresin dhe ankthin

– Probleme me hipertensionin
Dieta e një personi, ushtrimet dhe niveli i stresit të gjithë këto kane impakt në tensionin e gjakut
kështu që nuk është cudi që statusi i lidhjes suaj dhe forca e lidhjes gjithashtu mund të ndikojne.
Njerzit që jane në një martese të lumtur kanë tension më të ulet të gjakut ndërkohe që njerez që
nuk kishin një martese të lumtur kishin një tension më të lartë. “ Të jesh në një lidhje që nuk
është e shendetshme sjell që trupi juaj të cliroje hormone stresi që bëjne që zemra juaj të rrah
më shpesh” thotë Trojani.

-Perdorimi i alkolit.
Partneret tanë romantike kanë një impakt të dukshëm në sa alkool konsumojm dhe sa shpesh. Në
një studim ku u ndoqen më shumë se 600 cifte gjatë 4 viteve të para të tyre të marteses zbuloje se
zakonet e të pirit të njerzve kishin tendence që të pasqyronin sjelljet e bashkëshortit/es. Nqs njëri
nga partneret pinte shume ahtere edhe partnerit tjeter kishte të ngjare që të vepronte ashtu. Është
gjithashtu e vertet që problemet dhe mungesa e intimitetit mund të krijoje deshiren per të pire si tek  femrat ashtu edhe tek meshujt.

-Mbijetues i kancerit
Në shume studime tregohet që martesa të lumtura kanë treguar një përmiresim në mundësit për mbijetese tek ato njerez që janë diagnostifkuar me kancer, përfshir kancerin e prostates, të muskrive dhe të zorrës së trashe. Në një studim me 3.8 milion njerëz të semurë me kancer në 2009 58% e njerzve të martuar jetuan deri në 10 vjet post-diagnozës në krahasim me 52% e njerzve që kurr nuk kishin qëne të martuar, 46% të dicorcuarve dhe 41% te atyre që kishin mbetur të ve.

-Vëmendja ndaj shëndetit
Megjithëse mund të duket e bezdishme here pas here kujdesi i partnerit ditë pas dite qofte duke të vëne në dukje simptoma shqetesuese ose thjesht duke kontrrolluar nqs i ke marrë mjekimet kjo në fakt sjell një mënyre jetese më të shendetshme. Në një studim kanadez i bëre në 2011 zbuoloj që burrat e martuar shkojnë në spital më shpejt sesa beqaret kur ndiejne dhimbje në kraharor. “Njerëz në marredhënie të shendetshme kujdesen për njeri tjetrin” thote Trojani , “ dhe madje mund të ndiejne më shume obligime që të kujdesen edhe për veten gjithashtu./ HEALTH/ shëndeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here