Kryefaqja Box 4 Më janë vonuar menstruacionet. E kam nga stresi apo…?

Më janë vonuar menstruacionet. E kam nga stresi apo…?

1
Shpërndaje

Përshëndetje! Jam një vajzë 19 vjeçe dhe para një muaji pata marrëdhënie seksuale. 3 ditë më pas më erdhën menstruacionet si rregullisht, mirëpo këtë muaj pata vetëm pak gjakderdhje dhe s’po më vijnë më. Çfarë problemi kam, mos jam shtatzënë apo është thjesht stresi?

Përgjigjet Lulzime Gurra, mjeke gjinekologe pranë Qendrës Shëndetësore Nr.1, Tiranë.

Stresi është shkaku kryesor i shumë sëmundjeve dhe këtu nuk bëjnë përjashtim as çrregullimet menstruale. Ndikimin kryesor në ciklin menstrual stresi e jep si në kohëzgjatje dhe sasi, ashtu edhe në vonesë.

Ndërsa çdo mundësi për shtatzëni përjashtohet pasi pacientja saktëson se nga hera e fundit që ka pasur marrëdhënie seksuale, menstruacionet i kanë ardhur përsëri, qoftë kjo edhe 3 ditë më pas. Për shtatzëni zakonisht dyshohet vetëm nëse kanë kaluar dy javë nga data e rregullt e ciklit.

Unë do t’i rekomandoja bërjen e një ekoje nëse kanë kaluar 15 ditë nga data që cikli duhet të kishte ardhur. Bërja e një ekoje do të na tregonte më specifikisht se me çfarë kemi të bëjmë në këtë rast, pasi nuk përjashtohet mundësia edhe për ndonjë kist./ https://shendeti.com.al/

1 Koment

  1. Pershendetje te lutem Doktoresh mundesh te me ndihmosh …Hera e dyt qe kam provuar per nje shtatzani edhe gjat gjith jetes sime cikli me eshte vonuar 6 dit vetem asnjeher kshtu jo tash eshte hera e dyt qe me eshte vonuar 5 dit bej teste edhe me del rezultati negativ …Ciklin e fundit e kam pas me 12 edhe. kam mbaruar me 18 pastaj me daten 23 edhe 26 kam provuar per nje shtatzani tani jem ne muajin nentor eshte data 13 dhe akoma skam cikel simptoma skam me dhemb vetem
    kryt ashtu shum qa eshte problemi mundeni te me sygjeroni sepse jam ne amerik edhe smundem
    te kontrollohem ktu se jam pa sigurim. Ju jam shum mirnjohse nese me ktheni pergjigje❤️

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here