Kryefaqja Mjeku juaj Menopauza mund të çojë në depresion, kur nisin shqetësimet e para

Menopauza mund të çojë në depresion, kur nisin shqetësimet e para

0
Shpërndaje

Menopauza është periudha në jetën e një gruaje kur menstruacionet ndalojnë, si rezultat i pakësimit gradual të prodhimit të hormoneve femërore nga vezoret. Kjo periudhë mbart shumë ndryshime në vetvete, hormonale, fizike, emocionale dhe psikologjike. Mjeku gjinekolog Rustem Celami ishte i ftuar në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, ku shpjegoi se mosha mesatare e menopauzës është 50-52 vjeç dhe se shqetësimet ndryshojnë tek çdo grua.

“Ndodh rreth moshës 50-52 vjeç, fillojnë dhe shfaqen disa çrregullime që femrat ia lënë moshës por shpesh janë shenja që lihen pa vëmendjen mjekësore. 75-80 përqind japin shenja të pakta që nuk interferojnë shumë në jetë, por rreth 20-25 përqind shfaqin shenja dhe simptoma që interferojnë në jetën e saj, familjen dhe shoqërinë. Prandaj kërkon vëmendje që do të thotë se pasi futesh në menopauzë, periodat stopojnë në termin mjekësor quhet menopauzë.”, tha mjeku.

Sipas tij, simptomat përfshijnë luhatje të humorit, probleme vaginale dhe urinare, ndryshime në jetën seksuale, ndryshime të humorit dhe nervozizëm por dhe depresion. “Këto shqetësime që hasin janë afshet e nxehta, irritimi, humbja e sensit të humorit, djersitja gjatë natës, probleme me lëkurën, me organet gjenitale, mund të ketë rënie të dëshirës seksuale, dhimbje gjatë kontaktit seksual.”, tha mjeku. /abcnews.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here