Kryefaqja Aktualitet “Nuk mund t’i përgjigjesha asnjeriu. Për një muaj në luftë me jetën”/...

“Nuk mund t’i përgjigjesha asnjeriu. Për një muaj në luftë me jetën”/ Ja gjendja shëndetësore e drejtoreshës së ISHSH

0
Shpërndaje

Gazetare: Klevisa GJIKA

Drejtoresha e Inspektoriatit Shëndetësor Shtetëror ka arritur të fitojë betejen me COVID-19. Pas një muaji frike për jetën dhe vështirësish në aspektin shëndetësor, shëndeti i Vjollca Brahos është stabilizuar.

Lajmi u bë i ditur nga vetë Braho përmes një postimi në llogarinë e saj personale në Facebook, ku tregon se më në fund e ka lënë spitalin.

“Në Spitalin Shefqet Ndroqi per 1 muaj në lufte per jeten. Por ja dola ….”, shkruan Braho.

Drejtoresha e ISHSH tregon se problemet me frymëmarrjen ishin shenjat e para që e bënë të dyshonte për një infektim të mundshëm me COVID-19. Krahas kësaj, për telefonatat e kryera nga të afërmit dhe miqtë e saj, ajo i falenderon pamasë, por thekson faktin se nuk mund t’i përgjigjej askujt.

“Te dashur miq , mikesha e te aferm. Ju falenderoj nga Zemra secilin nga ju nje per nje per mijra sms-te e derguara ne telefonin tim , e telefonatat pafund qe interesoheshit cdo dite per shendetin tim edhe pse une nuk mund ti pergjigjesha asnjeriu ?
Veshtiresia ne frymemarje ishte shenja kryesore qe dha alarmin qe jeta ime ishte ne rrezik.”

Braho nuk la pa falenderuar edhe bluzat e bardha për kujdesin që kanë patur ndaj saj për një periudhë një-mujore.

Postimi i plotë:

Në Spitalin Shefqet Ndroqi per 1 muaj në lufte per jeten. Por ja dola ….
Te dashur miq , mikesha e te aferm. Ju falenderoj nga Zemra secilin nga ju nje per nje per mijra sms-te e derguara ne telefonin tim , e telefonatat pafund qe interesoheshit cdo dite per shendetin tim edhe pse une nuk mund ti pergjigjesha asnjeriu ?
Veshtiresia ne frymemarje ishte shenja kryesore qe dha alarmin qe jeta ime ishte ne rrezik.

Në Spitalin Shefqet Ndroqi per 1 muaj ne luftuam per ne fund ja dolem.
Nje falenderim te vecante me perulje per ekipin e mrekullueshem te reanimacionit Dr Albani, Fahriu, Eljana, Arjani, kryeinfermierja e reanimacionit Merita, vajzat si flutura te reanimacionit, kryeinfermiret e pergjithshme Hena &Leta , sanitare Bukuria e per gjithe personelin e ketij Spitalit shpreh mirenjohjen te pafund per ate pune te shkelqyer qe ju e benit per te gjithe e jo vetem per mua duke ju dhene fryme e jete cdokujt me shpirt e zemer, Ju qe me dhate oksigjenin me dhate frymen me kthyet buzeqeshjen e Jetes me dashuri e profesionalizem! Nuk gjej fjale per te falenderuar Shefen e Reanimacionit profesores Alma Canin ( Motra ime ❤️ ) qe per dite e nete te tera ajo mohoj gjithshka nga jeta e saj duke ndenjur ne spital e pa u kthyer as ne darke ne shtepi ( kete se beri vetem per mua por per te gjithe pacjentet ne reanimacionin qe ajo drejton me aq shume profesionalizem e dashuri, duke mohuar veten per pacjentet ) . Ne Shqiptaret jemi me fat qe kemi ne ekipet tona mjeke ekselente qe na i ka zili dhe ? per pergatitjen e tyre edhe si pleumolog edhe si reanimator ?? ?
Ne fund nje falenderim special per Kapitenin e ketij ekipi te bukur profesionalisht qe drejtohet nga Profesor Perlat Kapisyzi i cili vinte cdo dite ne mengjes e ne darke vizitonte te gjithe pacjentet vete me aq shume kujdes e profesionalizem .
Une sot e kam Shpirtin plot per ate qe Mjekesia Heroike Shqiptare ben per secilin nga ne . Mirnjohje pafund ???? Falenderoj Ogerten Ministren e Shendetesise qe cdo dite interesohej per ecurin e semundjes time . Jam shume e emocjonuar se heronjte e Shefqet Ndroqit meritojne shume me shume fjali te spikatura por emocionet e dites se pare kur del nga spitali jane te medha . Ju jam mirnjohese pafund per gjihshka ju bete per mua .
Nje keshille te fundit per ju qe se keni kuptuar akoma se cfar semundje vdekjeprurse eshte Covid -19 . Ju lutem zbatoni me perpikmeri tre regullat e thjeshta duke mbajtur masken ne ambjentet e mbyllura , ruani distancimin social dhe lani duart sa me shume qe ta mbani sa me larg kete semundje vdekjeprurese .
Falenderoj Zotin ?? qe ne kete beteje te veshtire me beri edhe me te forte .
Me respekt e mirnjohje perjete Vjollca Braho .
Kjo eshte Profesoresha Alma Cani Ansary motra ime qe nuk kam fjale te pershkruaj ate qe ajo ka bere per mua ???

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here