Kryefaqja Aktualitet OBSH: Moment i rëndësishëm/ Miratohet testi që tregon për 30 minuta nëse...

OBSH: Moment i rëndësishëm/ Miratohet testi që tregon për 30 minuta nëse je i prekur nga COVID-19

0
Shpërndaje

Përktheu dhe përshtati: Klevisa GJIKA

Organizata Botërore e Shëndetit njofton se ka dalë në treg testi që brenda pak minutave të tregon nëse je apo jo i prekur nga COVID-19. Sipas OBSH, ky test kushton vetëm 5 dollarë dhe do të përdoret për identifikimin e personave të prekur nga koronavirusi, kryesisht ne vendet më pak të pasura, ku niveli i kujdesit shëndetësor është më i ulët për shkak të numrit më të kufizuar të personelit mjekësor.

Ky moment konsiderohet si i rëndësishëm për kreun e OBSH-së, pasi koha e bërjes së tamponit dhe marrjes së përgjigjes do të shkurtohet ndjeshëm.

“Do të japë rezultate në 15-30 minuta në vend të orëve ose ditëve”, u shpreh Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom.

Deri tani, bëhet me dije se do të sigurohen 120 milionë teste në 6 muaj./Euronews Europe

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here