Kryefaqja Dieta Përfitimet shëndetësore të konsumit të peshkut

Përfitimet shëndetësore të konsumit të peshkut

0
Shpërndaje

Ilma Lamçe

Ngrënia e peshkut siguron shumë përfitime pozitive shëndetësore, duke përfshirë metabolizmin e përmirësuar, cilësinë e gjumit, cilësinë e lëkurës dhe koncentrimin, si dhe inflamacion më të ulët. Por kjo nuk është e gjitha. Lexoni cilat janë arsyet që duhet të konsumoni sa më shumë peshq.

-Merrni yndyrë të mirë
Kur është fjala për mishin e kuq, gjithmonë është mirë të zgjidhni shkurtimet më të lehta të mundshme. Por me peshq, në të vërtetë janë llojet më të forta që janë më të shëndetshme. Kjo për shkak se yndyra në peshk është në formën e acideve yndyrore omega-3, ose yndyrna “të mira”. Omega-3 kontribuojnë në funksionin optimal të trurit për fillestarët, por gjithashtu luajnë një rol kritik në shëndetin kardiovaskular.

-Mbani një zemër të shëndetshme
Zëvendësimi dhe përdorimi i peshkut në vend të formave të tjera të proteinave si mishi i kuq, mishi i bardhë i pulës, mish derri dhe qengji mund të jetë një zgjedhje e mençur për shëndetin e zemrës. Omega-3 kryesisht meriton falënderimet, por studimet e kohëve të fundit tregojnë se mund të jetë kombinimi i acideve yndyrore omega-3 dhe ushqyesve të tjerë në peshq që shkaktojnë incidencën më të ulët të goditjeve në zemër ose vdekjen nga sëmundjet e zemrës tek njerëzit që hanë shumë peshk.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here