Kryefaqja Box 6 Qofte me perime, ja si t’i përgatisni

Qofte me perime, ja si t’i përgatisni

0
Shpërndaje

Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’

Përbërësit

 • 1 kokë brokoli e madhe
 • 1/3 kupë me thërrime buke
 • 1/3 kupë qepë të freskëta dhe të copëtuara
 • 2/3 kupë me djathë çedër, të thërrmuar
 • 1 thelbi hudhër, e copëtuar
 • ½ lugë çaji kripë
 • ¼ lugë çaji piper i zi
 • 1 vezë

Përgatitja

 • Ngrohni sobën në 200°C.
 • Grini bokolin me grirëse
 • E kaloni atë në një tas dhe hidhni ¼ lugë çaji kripë. Shtypeni mirë brokolin dhe e lini ashtu për 20 minuta derisa kripa të fillojë të lëshojë lëng.
 • Më pas e kaloni brokolin në një copë të pastër dhe kulloni ujin.
 • Merrni një tas dhe hidhni në të brokolin, thërrimet e bukës, djathin, qepën, hudhrën, pjesën e mbetur të kripës, piperin dhe vezën, dhe përzieni mirë derisa të formohet një masë homogjene.
 • Më përzierjen e përgatitur formoni qofte të vogla dhe i vendosni në një tepsi.
 • I piqni për 20-24 minuta.
 • Mund ta shërbeni me ndonjë salcë.

Ju bëftë mirë!

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here