Kryefaqja Aktualitet Realizohet operacioni i parë me artroskopi tek Spitali Universitar i Traumës

Realizohet operacioni i parë me artroskopi tek Spitali Universitar i Traumës

0
Shpërndaje

Artroskopia është një operacion që përfshin futjen një kamera TV të vogël me fibra optike në kyçin e gjurit, duke lejuar kirurgun ortoped të shohë direkt në strukturat brenda tij.

Artroskopia përdoret:

■ Për trajtimin e çarjeve të meniskusit

■ Për pastrimin e artikulacionit në periudhën e hershme të osteoartritit

■ Për heqjen e pjesëve të lira të kockave dhe kërcit brenda kyçit

■ Për dëmtimet e ligamenteve kryqe të përparme dhe të pasme

■ Në raste të edemave (ënjtjeve) ose infeksioneve të gjurit

■ Për problemet e kockës së kapakut të gjurit

■ Për trajtimin e dëmtimit të kërcit të artikulacion

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here