Kryefaqja Estetike Si mund të përmirësoni lëkurën tuaj?

Si mund të përmirësoni lëkurën tuaj?

0
Shpërndaje

Të dalit para pasqyrës në mëngjes mund të jetë kthjellues: në fytyrën tonë shpesh zbulojmë zona të thata, pika të zeza, puçrra ose pore të mëdha.

Por këto nuk janë arsye për të qenë në humor të keq. Kjo, sepse ju mund të luftoni njollat dhe të fitoni një lëkurë të bukur dhe një çehre të njëtrajtshme. Me këto truke të thjeshta, ju mund të përmirësoni lëkurën tuaj dhe të shijoni një reflektim rrezatues të saj.

Përmirësimi i lëkurës: Si zhvillohet lëkura e papastër?

Shtresa e sipërme e lëkurës (epiderma) na mbron me përbërjen e saj nga ndikimet e jashtme të dëmshme. Poshtë saj gjenden gjëndra të shumta dhjamore që sigurojnë që lëkura të mbetet elastike.

Nëse, për shembull, prodhohet shumë yndyrë, yndyra e lëkurës nuk mund të depërtojë përmes epidermës së kornifikuar, kanalet e gjëndrave bllokohen dhe krijohen pika të zeza dhe puçrra. Prodhimi i pakët i yndyrës çon në lëkurë të thatë, e cila dëmton barrierën mbrojtëse të lëkurës – shfaqen skuqje, çarje, kruajtje ose rrudha thatësie.

Përveç kësaj, faktorët trashëgues, dieta, mënyra e jetesës dhe sëmundjet e lëkurës mund të jenë shkaktarë të lëkurës së papastër. Për shembull, aknet janë një sëmundje hormonale që shkaktohet nga çlirimi i shtuar i hormoneve seksuale mashkullore.

Përmirësimi i lëkurës: këshilla të përgjithshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me pamjen e lëkurës tuaj, mund të bëni diçka në mënyrë aktive për të. Mantra juaj duhet të jetë “lëkura e bukur është lëkurë e shëndetshme”. Sepse nëse i siguroni trupit tuaj substancat e duhura, edhe lëkura juaj do t’ju falënderojë. Ju mund të përmirësoni lëkurën tuaj me këshillat e mëposhtme:

  • Gjumi i bukurisë vjen i pari sepse trupi juaj bën të gjitha llojet e punëve të rëndësishme gjatë gjumit: ai kryen rinovimin e qelizave dhe çliron hormonet e rritjes, të cilat shtrëngojnë lëkurën. Pra, jepini lëkurës tuaj kohë të mjaftueshme për t’u rigjeneruar dhe trajtoni veten me shtatë deri në tetë orë gjumë në natë.
  • Sigurohuni që të bëni mjaftueshëm ushtrime. Bëni sport ose bëni shëtitje. Ushtrimi rrit rrjedhjen e gjakut dhe thithjen e oksigjenit, gjë që nxit rinovimin e qelizave.
  • Gjithashtu duhet të shmangni konsumimin e tepërt të alkoolit sepse alkooli largon lagështinë nga lëkura. Gjëndrat dhjamore stimulojnë prodhimin dhe bllokojnë poret. Rezultati: lëkurë e papastër.
  • Cigaret ose nikotina pengojnë qarkullimin e gjakut sepse ngushtojnë enët. Kjo bën që lëkura të plaket më shpejt.
  • Sigurohuni që të hani një dietë të ekuilibruar. Një dietë e pasur me yndyrë, sheqer dhe karbohidrate ka një efekt negativ në pamjen e lëkurës tuaj. Në vend të kësaj, mbështetuni në një dietë të pasur me vitamina. Dieta juaj duhet të përfshijë ushqime që përmbajnë vitaminë A (p.sh. karrota, spinaq dhe lakër jeshile), vitaminë C (p.sh. luleshtrydhe, portokall, speca, brokoli) dhe vitaminë E (p.sh. bajame, domate). Po aq të rëndësishme janë edhe ushqimet e pasura me proteina dhe zink. Ju gjithashtu duhet të hani yndyrna të shëndetshme që gjenden tek arrat ose salmoni dhe duke shmangur kryesisht sheqerin.
  • Shumë lëngje! Trupi juaj ka nevojë për hidratim të mjaftueshëm për të siguruar qarkullim të mirë të gjakut dhe një metabolizëm jetik. Pini dy litra ujë ose çaj pa sheqer (p.sh. çaj bimor ose çaj jeshil) në ditë për të pasur lëkurë më të shëndoshë dhe të bukur.
  • Mbrojtja nga dielli është jetike për lëkurën tuaj. Rrezet UV mund të çojnë në rrudhje më të shpejtë dhe lëkurë të papastër.

Përmirësimi i lëkurës: Kujdesi i duhur

Përveç një stili jetese të shëndetshëm dhe një diete të ekuilibruar, kujdesi i duhur i lëkurës është thelbësor për lëkurë të bukur. Në thelb, ju duhet të pastroni fytyrën tuaj në mëngjes dhe në mbrëmje dhe më pas të kujdeseni për të me produktet e duhura – kjo përfshin padyshim një krem dite me faktor mbrojtës nga dielli.

Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje përbërësve të produkteve, veçanërisht në rastin e lëkurës së papastër. Për shkak se lëkura e papastër në fytyrë reagon për shembull me shumë ndjeshmëri ndaj aromave.

Përshtati në Shqip: Marsida Bregasi

Burim:https://www.gala.de/beauty-fashion/haut/hautbild-verbessern–tipps-fuer-reine-haut-22286466.html

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here