Kryefaqja Dieta Si ndikojnë arrat në nivelin e kolesterolit në gjak

Si ndikojnë arrat në nivelin e kolesterolit në gjak

0
Shpërndaje

Nga Blerina Bombaj, dietologe

Arrat janë të pasura me folat, vitaminë E dhe plot yndyrna të shëndetshme. Ato ofrojnë shumë kalori të cilat gjithësesi nuk kontribuojnë në shtimin në peshë, sipas ekspertëve.

Një studim i kryer ne Shtetet e Bashkuara, ndër moshat e treta, tregon se ngrënia e rregullt e arrave është në gjendje të zvogëlojë, edhe pse në mënyrë modeste, nivelin e kolesterolit.

Arrat janë një burim i mirë i acideve yndyrore omega-3, që janë yndyrnat e shëndetshme që gjenden edhe tek peshqit e yndyrshëm.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here