Kryefaqja Shendeti a-z F Si ta kuptojmë që jemi të rrezikuar nga fibrilacioni atrial?

Si ta kuptojmë që jemi të rrezikuar nga fibrilacioni atrial?

0
Shpërndaje

Për gazetën “Shëndet+”, dr. Roland Keta, mjek kardiolog në Poliklinikën e Specialiteteve Nr.4, Tiranë

Ka shumë faktorë rreziku të cilët ndikojnë në fibrilacionin atrial. Ato janë:

 • Mosha e madhe (1% e njerëzve mbi 60 vjeç vuajnë nga fibrilacioni atrial).
 • Sëmundjet koronare (përfshirë infarktin në zemër).
 • Tensioni i lartë.
 • Funksioni jo normal i muskulit të zemrës ( insuficienca kardiake).
 • Sëmundja e valvulës mitrale (ngushtimi apo insuficienca).
 • Hipertiroidizmi ose mbidoza e mjekimeve të tiroides.
 • Sasi e vogël e oksigjenit në gjak, për shembull, siç ndodh me sëmundjet e mushkërive siç është: emfisema apo sëmundjet kronike obstructive të mushkërive (COPD).
 • Inflamacioni i perikardit (shtresa që rrethon zemrën).
 • Koagulat në mushkëri (embolia pulmonare).
 • Konsumimi i alkoolit në sasi të mëdha.
 • Ilaçet siç janë dekongjestionuesit për hundët e bllokuara dhe drogat siç është: kokaina apo heroina.
 • Kirurgji e zemrës ose mushkërive.
 • Strukture jo normale e lindur e zemrës (anomalitë kongenitale të zemrës)./Shendeti.com.al

Fibrilacioni atrial, rreziku për zemrën dhe goditjet në tru

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here