Kryefaqja Femrat Si të përballeni me disa nga simptomat më të vështira të menopauzës

Si të përballeni me disa nga simptomat më të vështira të menopauzës

0
Shpërndaje

Menopauza i ndodh çdo gruaje , por kjo nuk do të thotë që simptomat , ose trajtimi është i njëjtë për të gjithë, pavarësisht nëse keni të bëni me afshe të nxehta, ndryshime humori ose probleme me gjumin. Mënyra e përjetimit lidhet me faktorët gjenetikë, dietën, stilin e jetës etj. Disa nga trajtimet më të mira të menopauzës :

Jepini përparësi ushqimit të shëndetshëm dhe gjumit. Ushqime të caktuara mund t’i bëjnë simptomat e menopauzës edhe më keq. Një studim zbuloi se ngrënia e shumë karbohidrateve në të vërtetë mund të ndikojë në shfaqjen e depresionit  tek gratë pas menopauzës. Për të kuptuar shkaktarët tuaj, Dr. Sholes-Douglas sugjeron të provoni një dietë ku hiqni grupe ushqimore si gluten, qumësht, sheqer, alkool dhe sojë dhe më pas ngadalë i shtoni përsëri për të parë se si secili ndikon në simptomat tuaja. Një tjetër ide e mirë: Përpiquni të flini në të njëjtën kohë çdo natë dhe mbajeni dhomën tuaj të gjumit të errët dhe të freskët.

Përdorimi i ilaceve. Kur bëhet fjalë për lehtësimin e simptomave të menopauzës si afsh i nxehtë, ankthi dhe nervozizmi, terapia e zëvendësimit të hormoneve është një zgjedhje kryesore për shumë gra. Këto ilaçe rrisin nivele të estrogjenit dhe progesteronit (të cilat bien ndjeshëm gjatë menopauzës), gjë që ndihmon në përmirësimin e simptomave.

Aktiviteti fizik.  Jo vetëm që aktiviteti fizik mund t’ju ndihmojë të flini më mirë, por gjithashtu mund të përmirësojë afshet e nxehta.  Në një studim, gratë që shkonin në palestër ulën episodet e afsheve pasi  aktiviteti fizik  ndihmon trupin të rregullojë  temperaturën e tij./ Prevention

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here