Kryefaqja Fitness Video/ Si të humbni peshë vetëm duke ecur?

Video/ Si të humbni peshë vetëm duke ecur?

0
Shpërndaje

Ecja është më e mirë se çdo aktivitet tjetër fizik.

  • Forcon zemrën dhe enët e gjakut
  • Djeg dhjamin
  • Vë në punë të gjitha muskujt

Teknika të ecjes: Ecni ngadalë (për 10 minuta), më pas filloni të shtoni ritmin e të ecurit, ndërsa në fund e ulni ritmin.

Kujdes  me trupin: Shpina drejtë, shpatullat të relaksuara,  barku i tendosur. Merrni frymë me hundë dhe e nxirrni nga goja.

Niseni me ecje të shkurtra dhe gradualisht e rrisni gjatësinë dhe shpejtësinë.

Sa duhet të ecni për të humbur peshë? 12 mijë deri në 13 mijë hapa.

Si të ecni më shumë:

  • Ngjisni shkallët në vend që të merrni ashensorin.
  • Ndaloni 1-2 stacione larg.
  • Shkoni në një dyqan që është më larg shtëpisë.

Dëgjoni muzikë ndërkohë, që të mos mërziteni.

Për më tepër, ndiqni videon e mëposhtme!

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here