Kryefaqja Box 4 4 shkaqe që çojnë në dëmtimin e lëkurës

4 shkaqe që çojnë në dëmtimin e lëkurës

0
Shpërndaje

 

Përshtati në shqip: Anxhela Cami

Dëshironi ta trajtoni lëkurën në mënyrë që të duket sa më mirë. Por janë disa zakone që shpesh i bëni në përditshmëri që mund të jenë shumë të dëmshme për të.

Në këtë postim do t’ju tregojmë 4 shkaqet kryesore që çojnë në dëmtimin e lëkurës:

Flini pa pastruar fytyrën: ky zakon mund të bllokojë poret dhe të sjellë një sërë problemesh për lëkurën. Mos harroni të pastroni lëkurën edhe nëse jeni të lodhur.

Duhani: Nikotina zvogëlon rrjedhën e gjakut në lëkurë, që do të thotë se nuk merr oksigjen dhe lëndë ushqyese të mjaftueshme. “Kimikatet në duhan dëmtojnë kolagjenin dhe proteinat e elastinës që i japin strukturën lëkurës”, thotë dermatologia Yoon-Soo Cindy Bae.

“Lëkura e një duhanpirësi është e hollë, më e rrudhur dhe ka më pak gjasa të shërohet”, thotë ajo.

Mospërdorimi i kremit të diellit. Kremi i diellit është thelbësor për të parandaluar plakjen e parakohshme dhe për të shmangur hiperpigmentimin. Sigurohuni që të përdorni kremin e diellit çdo ditë, përpara se të ekspozoheni në diell.

Konsumoni më shumë fruta dhe perime dhe shmangni sheqerin: Disa studime kanë zbuluar se ushqimet me sheqer si ëmbëlsirat dhe akulloret mund të përshpejtojnë procesin e plakjes. Hulumtimet tregojnë se frutat dhe perimet e freskëta mund të ndihmojnë në parandalimin e plakjes së lëkurës./ shëndeti.com.al/ WebMD

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here