Kryefaqja Estetike 5 zakone të përditshme që po ju shkaktojnë rënie të gjoksit

5 zakone të përditshme që po ju shkaktojnë rënie të gjoksit

0
Shpërndaje

Nuk duam t’ju japim lajme të këqija, por është fakt, rënia e gjoksit në disa raste është e pashmangshme. Lindja e fëmijës, ushqyerja me gji dhe festimi i sa më shumë ditëlindjeve çon në humbje të elasticitetit dhe kolagjenit të indeve lidhëse poshtë lëkurës, duke shkaktuar rënie të gjoksit. Rënia mund të jetë edhe çështje gjenetike. Nëse mami i ka në formë, ju gjithashtu jeni të predispozuara t’i keni njësoj (faleminderit, mami!).

Por, disa zakone të përditshme gjithashtu shkaktojnë rënie të gjoksit. Një studim i fundit ka zbuluar se indet e gjoksit plaken 2-3 vite më parë se pjesa tjetër e trupit, prandaj duhet të hiqni dorë nga disa zakone për të parandaluar rënien dhe plakjen e parakohshme të gjoksit.

Dietat

Sa herë shtoni apo humbisni peshë, indet e gjirit tendosen më shumë.

Duhanpirja

As gjoksi nuk mund t’i shpëtojë dëmeve të duhanit. Duhanpirja dobëson dhe plak lëkurën duke pakësuar furnizimin me gjak në sipërfaqen e lëkurës.

Mospërdorimi i kremit kundër diellit

Mospërdorimi i kremit kundra diellit mund të shkaktojë shfaqje të parakohshme të rrudhave. Ai ka të njëjtin efekt në rënien e gjoksit duke ulur prodhimin e kolagjenit dhe dëmtuar lëkurën.

Veshja e reçipetave jo mbrojtëse

Veshja e reçipetave jo të rehatshme është një nga arsyet kryesore të rënies së gjoksit. Herë tjetër kur të blini reçipeta, sigurohuni që të gjeni masën e duhur për gjoksin.

Aktivitetet e rënda

Aktivitete e rënda gjithashtu shkaktojnë rënie të gjoksit si pasojë e humbjes së kolagjenit.

Burimi: Women’s Health

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here