Kryefaqja Lifestyle 6 mënyra shumë të thjeshta se si mund të filloni të përmirësoni...

6 mënyra shumë të thjeshta se si mund të filloni të përmirësoni shëndetin mendor çdo ditë

0
Shpërndaje

Kujdesi për shëndetin mendor është po aq i rëndësishëm sa kujdesi për shëndetin fizik. Përveç ndikimit në mënyrën se si ndiheni, shëndeti juaj mendor mund të ndikojë në cilësinë e mendimeve tuaja, sa mirë përballeni me stresin dhe mënyrën se si lidheni me njerëzit e tjerë. Shëndeti mendor mund të ndikojë gjithashtu në aftësinë tuaj për të marrë vendime të shëndosha dhe racionale. Neglizhimi i shëndetit tuaj mendor mund t’ju bëjë të ndiheni të irrituar, të zemëruar, të dëshpëruar ose pa humor. Mos kujdesi për shëndetin tuaj mendor gjithashtu mund të çojë në simptoma fizike si lodhje, presion të lartë të gjakut, dhimbje gjoksi dhe ulçera.

Lajmi i mirë është se nuk duhet të vazhdoni të jetoni në atë mënyrë. Ka disa ndryshime në stilin e jetës dhe zakone që mund të adoptoni për të filluar përmirësimin e shëndetit tuaj mendor menjëherë.

Flisni pozitivisht me veten gjatë gjithë ditës

Kur e perceptoni jetën tuaj negativisht, mund të filloni ta shihni veten dhe jetën tuaj përmes një lente negative, e cila mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor. Për fat të mirë, shikimi pozitiv i jetës suaj mund të ndihmojë në mbrojtjen dhe përmirësimin e shëndetit tuaj mendor.

Disa fjalë pozitive që mund të filloni t’i thoni vetes çdo ditë përfshijnë:

Unë jam krenar për veten time;

Puna ime e palodhur shpërblehet;

Une mund ta bëj këtë;

Unë jam i/e fortë;

Të gjithë bëjmë gabime;

Shprehja e mirënjohjes mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e shëndetit tuaj mendor. Lini kohë çdo ditë për të menduar për aspektet pozitive të jetës suaj. Shkruajini ato në mënyrë që t’i referoheni atyre sipas nevojës. Të kesh një këndvështrim pozitiv mund t’ju ndihmojë të shijoni jetën edhe kur përballeni me situata sfiduese dhe të pakëndshme.

Bëni diçka që ju pëlqen çdo ditë

Ngjarjet e jetës mund të ndodhin shpejt dhe papritur, por gjetja e qëllimshme e kohës për aktivitetet që ju pëlqen mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj mendor. Të bësh hobi që të pëlqejnë mund të ndihmojnë në forcimin e trurit dhe përmirësimin e humorit. Hulumtimet tregojnë se njerëzit që kalojnë kohë në mënyrë rutinore duke bërë hobi që i pëlqejnë, kanë më pak gjasa të vuajnë nga stresi, humori i keq dhe depresioni. Pavarësisht nëse zgjidhni të ecni, pikturoni, ngisni biçikletën, shikoni komedi, gatuani, shkruani ditar, dëgjoni muzikë, lexoni ose luani një sport ekipor, bërja e diçkaje që ju pëlqen çdo ditë mund të ndihmojë në përmirësimin e mirëqenies suaj emocionale.

Merrni më shumë rreze dielli

Kalimi i kohës në diell bën që truri të lëshojë endorfinë, hormone që nxisin kënaqësinë dhe reduktojnë dhimbjen. Por endorfina nuk ju bën vetëm të lumtur. Ata gjithashtu mund të zvogëlojnë stresin emocional dhe të promovojnë një ndjenjë të përgjithshme të mirëqenies.

Drita e diellit është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës D. Përveç lirimit të kimikateve të trurit që mund të përmirësojnë disponimin tuaj, vitamina D mund të ndihmojë në parandalimin e depresionit. Nivelet e ulëta të vitaminës D janë shoqëruar me çrregullime emocionale sezonale (SAD), skizofreni dhe ankth. Kështu që hiqni pak kohë nga rutina juaj dhe kaloni pak kohë në diell. Shumica e ekspertëve besojnë se 30 minuta deri në 2 orë në ditë rrezet e diellit mund të përmirësojnë në mënyrë drastike shëndetin tuaj mendor dhe mirëqenien e përgjithshme.

Kalo kohë me të tjerët

Qeniet njerëzore janë krijesa shoqërore. Pasja e një sistemi të shëndetshëm të mbështetjes sociale mund t’ju ndihmojë të qëndroni të vendosur dhe të përqendruar kur jeta është kaotike, stresuese dhe e pasigurt. Përfshirja në lagjen, qytetin ose shtetin tuaj mund të ndihmojë në rritjen e ndjenjës tuaj të qëllimit dhe përkatësisë. Marrëdhëniet e mira mund të:

Ndihmojnë të përmirësoni ndjenjën tuaj të vetëvlerësimit;

Ju jep një mundësi për të ndarë dhe përjetuar takime pozitive;

Jepni mbështetje emocionale dhe ju lejoni të mbështesni të tjerët;

Ju mund të lidheni me të tjerët duke:

Darkuar me miqtë dhe familjen;

Organizoni një ditë me miqtë që nuk i keni parë prej kohësh;

Duke luajtur një lojë me fëmijët, miqtë ose familjen tuaj;

Duke ngrënë drekë me një koleg;

Përdorimi i aplikacioneve për video-chat;

Vullnetarizmi;

Programoni “Kohën e relaksimit” në ditën tuaj

Stresi dhe emocionet negative janë dy nga pengesat kryesore për shëndetin e mirë mendor. Për fat të mirë, caktimi i kohës së relaksimit në orarin tuaj ditor mund t’ju ndihmojë të mbroni shëndetin tuaj mendor. Pra, merrni pak kohë nga çdo ditë për t’u çlodhur. Ju nuk keni nevojë të lini mënjanë shumë kohë për ta bërë këtë, por duhet të jeni të qëllimshëm.

Ka disa metoda të ndryshme për të relaksuar mendjen, por disa nga më efektivet përfshijnë:

Frymëmarrje e thellë;

Meditim;

Relaksim progresiv i muskujve;

Joga;

Të tjera përfshijnë:

Duke luajtur me një top stresi;

Duke kërcyer;

Konsumimi i një pije të ngrohtë pa alkool (siç është çaji jeshil);

Dëgjimi i muzikës qetësuese;

Duke luajtur me një kafshë shtëpiake;

Kalimi i kohës jashtë;

Megjithatë ju zgjidhni të relaksoheni varet nga ju. Vetëm sigurohuni që ta bëni kohën e relaksimit pjesë të rutinës suaj të përditshme.

Kujdesuni për trupin tuaj

Kujdesi për shëndetin tuaj fizik mund të ndihmojë në mbrojtjen e mendjes nga stresi dhe ankthi i panevojshëm. Lajmi i mirë është se nuk keni nevojë të bëheni fanatik fitnesi për t’u kujdesur për trupin tuaj. Gjithçka që duhet të bëni është:

Jini fizikisht aktiv: kryeni aktivitëte fizike përgjatë ditës suaj.

Bëni gjumë të mirë dhe mjaftueshëm: Gjumi i mjaftueshëm i lejon trurit të përpunojë me saktësi informacionin emocional që mund të ndihmojë në stabilizimin dhe përmirësimin e shëndetit tuaj mendor. Nëse luftoni me pagjumësinë, provoni t’i përfshini këto zakone në rutinën tuaj të natës.

Hani një dietë të ekuilibruar: Disa ushqime, si perimet, proteinat pa yndyrë, ushqimet e detit, barishtet e freskëta, specat, vaji i ullirit, manaferrat dhe karbohidratet e shëndetshme për zemrën mund të përfitojnë trurin dhe trupin duke reduktuar simptomat e depresionit. Ushqimet e pasura me vitaminë B12 mund të ndihmojnë gjithashtu në largimin e depresionit dhe humorit të ulët./ STONERIDGE

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here